close
دانلود آهنگ جدید
نقدوگفتگو

دنیای سینماوتئاتر/اخبار فرهنگی و هنری

http://www.arnikatheater.ir/

نقدوگفتگو

نقدوگفتگو

نقدوگفتگو

جدید ترین مطالب سایت

Last posts
«گیله وا» آذر روی آنتن شبکه یک می رود
خلاصه داستان : نسخه سینمایی سریال «گیله وا» با نام «روزگاری ایران» در جشنواره فیلم کودک و نوجوان اصفهان به نمایش در می آید.
به گزارش دنیای سینماوتئاتر، مینی سریال «گیله وا» قرار است که همزمان با سالروز شهادت میرزاکوچک خان در آذرماه از شبکه یک پخش شود.
اردلان عاشوری کارگردان این سریال در گفت و گو با بانی فیلم در این باره عنوان کرد: از ابتدا هم تهیه نسخه سینمایی در دستور کار ما بود. حتی بعد از اینکه فیلمنامه سریال «گیله وا» نوشته شد، فیلمنامه یک نسخه سینمایی هم به نام «روزگاری ایران» نوشته شد.
وی در ادامه درباره نسخه سینمایی کار هم توضیح داد: به هر حال تعهدات ما از ابتدا با سازمان اوج این بود که نسخه سینمایی از این سریال داشته باشیم و به دلیل اینکه کار تاریخی بود، به هر حال جزو کارهای روتین سریال سازی نبود و تولید و جلوه های ویژه خاص داشت. بنابراین جزو تعهدات ما بود که نسخه سینمایی هم از این کار داشته باشیم و بازیگران هم در جریان این کار از همان ایتدا بودند.
وی درباره زمان پخش و اکران فیلم هم بیان کرد: همه چیز به جشنواره فیلم کودک و نوجوان بستگی دارد. بنابراین قرار است که نسخه سینمایی این کار در جشنواره به نمایش دربیاید و بعد برای پخش آن تصمیم گرفته شود و بعد از آن نسخه سریالی با نام «گیله وا» روی آنتن شبکه یک برود. این سریال در ۷ قسمت تولید شده و قرار است همزمان با ۱۱ آذر سالروز شهادت میرزا کوچک خان پخش شود.
این کارگردان همچنین عنوان کرد: بعد از سالها کاری در این خصوص ساخته می شود که در آستانه صد سالگی نبرد منجیل نگاه دوباره ای به نبرد منجیل و میرزاکوچک خان ما در این کار داشتیم. اما داستان اصلی ما در واقع فقط این شخصیت نیست. یک داستان عاشقانه در بستر این اتفاقات روایت می شود.
ضمن اینکه باید بگویم سینمایی این کار خلاصه سریال نیست و نسخه ای جداگانه است.
عاشوری درباره داستان این فیلم سریال هم گفت: یک خانواده ارمنی به خاطر شرایطی که به وجود می آید به رشت مهاجرت می کنند و داستان عاشقانه ای بین یک دختر ارمنی و یک پسر مسلمان روستایی که خانواده اش جزو یاران میرزاکوچک خان است، در این میان شکل می گیرد.
وی درباره زمان اکران عمومی فیلم هم افزود: هنوز برنامه ای برای اکران عمومی ندارد و فقط در جشنواره نمایش داده می شود و هنوز هیچ چیزی مشخص نیست. همه چیز بستگی به اتفاقاتی دارد که در جشنواره برایش رخ می دهد.
وی درباره لوکیشن های سریال گفت: تهران، شهرک غزالی، زرنان و زیبا کنار و کیاشهر و سیاهکل و برقان لوکیشن های این سریال بودند.
وی درباره موسیقی سریال هم در پایان گفت: موسیقی کار بهزاد عبدی است و بی کلام است. خیلی هم موسیقی روی کار نشسته است. امیدوارم کار در جشنواره دیده شود.
ضمن اینکه طراحی صحنه بسیار سختی این کار داشت تا مطابق فضای داستان باشد و بازسازی و ساخت لوکیشن ها کار سختی بود. ما مجبور شدیم که لوکیشن ها را در شمال بسازیم. با این حال کار بسیار خوبی شد و من از کار راضی هستم. آقای اسکندری هم برای گریم کار خیلی زحمت کشید.
مینی سریال «گیله وا» در ۷ قسمت به کارگردانی اردلان عاشوری و تهیه کنندگی امیر بنان ساخته شده و در پاییز روی انتن شبکه یک می رود.
بهروز شعیبی، حمیدرضا پگاه، مهران رجبی، مهدی زمین‌پرداز، امیرحسین هاشمی، علی عطایی، پریا مردانیان، امیرحسین صدیق، حسین توشه، ستاره اسکندری و ستاره حسینی بازیگران این مجموعه هستند.

توضیحات / دانلود گزارش کد : 981
دیدار دبیر جشنواره فیلم های کودک با داوران و خبرنگاران کودک و نوجوان
خلاصه داستان : دبیر سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان با حضور در نخستین جلسه از دوره آموزشی داوری و خبرنگاری این رویداد، با داوران و خبرنگاران کودک و نوجوان جشنواره به گفت و گو نشست.
به گزارش ستاد ارتباطات و اطلاع رسانی سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان، دوره آموزشی داوری و کلاس‌های خبرنگاری سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان با حضور ۵۶ داور کودک و نوجوان و ۳۳ خبرنگار نوجوان آغاز شد.
علیرضا رضاداد دبیر جشنواره با حضور در سازمان آموزش رایانه ای شهرداری اصفهان و فرهنگسرای نوجوان این شهر، با داوران خبرنگاران کودک و نوجوان جشنواره دیدار کرد.
از میان این داوران و خبرنگاران منتخب که به مرحله دوم راه یافته اند، ۳۱ تا ۴۰ کودک و نوجوان آثار بخش مسابقه سینمای ایران و ۴ تا ۶ کودک و نوجوان آثار بخش بین الملل سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان را داوری خواهند کرد.
همچنین ۱۵ تا ۱۷ خبرنگار و ۴ عکاس نیز رویدادهای این جشنواره را در قالب خبر و عکس ثبت می کنند. ۳ تا ۵ خبرنگار نوجوان مسلط به زبان انگلیسی در بخش بین الملل، این جشنواره را همراهیخواهند کرد.
سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان به دبیری علیرضا رضاداد ۸ الی ۱۴ شهریور ۹۷ در شهر اصفهان برگزار می شود.

توضیحات / دانلود گزارش کد : 976
انتخاب بازیگر برای تئاتر یا کاسبی غیر اخلاقی؟!
خلاصه داستان :


تئاتر در ایران هنری است مظلوم که مدام زیر شلاق نداری بدن نحیفش سیاه می شود.هنرمندان این عرصه نیز مجبور هستند همواره صورت زرد خود را با سیلی سرخ کنند.

با تمام مشکلات،دردسرها و اتهامات،به مدد دلسوزان، این هنر اصیل همچنان نفس می کشد،هرچند سخت و بریده بریده.

اکثر هنرمندان عرصه نمایش، خونین جگرانی هستند که با کمترین امکانات و دستمزد، به زحمت خود را روی سن تئاتر

کشیده و برای مردمی که دوست شان دارند هنرنمایی می کنند.

متاسفانه اخیرا عده ای معدود که به نادرست نام کارگردان تئاتر را روی خود نهاده اند دست به اقداماتی زده و می زنند که هنر شریف نمایش را شرمنده کرده و می کند.

این تعداد معدود که هنوز در تئاتر پشت لب شان سبز نشده و دست چپ و راست خود را

در این عرصه از هم تشخیص نمی دهند،با اعلام فراخوان در گروه ها و کانال های فضای مجازی بازیگران جوان را برای همکاری به کار دعوت می کنند،اما به جای استفاده از هنر این جوانان و هدایت شان روی صحنه،از آنان به ناحق وجهی طلب می کنند تا به بازی شان بگیرند!به این عمل غیر اخلاقی انتخاب بازیگر نمی گویند،بلکه نوعی کلاهبرداری است که باید با آن بشدت برخورد کرد.

مهم نیست که این کار خلاف در سالن های دولتی یا غیر دولتی صورت می گیرد،این وظیفه مدیر مرکز هنرهای نمایشی است که مقابل این تخلفات کثیف در عرصه تئاتر شریف بایستد و با خلافکاران برخورد کند.

هنرمندان واقعی عرصه نمایش نیز باید از این کارگردانان خود خوانده فاصله بگیرند ودست همکاری به سوی شان دراز نکنند تا عرصه بر آنان تنگ شود.

بازیگران و هنرجویان جوان هم باید چشم خود را کاملا باز کنند تا اسیر چنین دام هایی نشوند.اگر با چنین فراخوان های کذایی روبرو شدند،حتما مسوولان مرکز هنرهای نمایشی را مطلع کنند تا با آنان برخورد لازم صورت بگیرد.

سیدرضااورنگ

توضیحات / دانلود گزارش کد : 975
دو مجتمع سینمایی در بوشهر به بهره برداری می رسد
خلاصه داستان : مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر گفت : استان بوشهربا بیش از نیم قرن سابقه در سینما جز اولین استان های دارای سینما در کشور است.
حمیده ماحوزی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور سینمایی،سمعی و بصری اعلام کرد: استان بوشهر هم اکنون دارای ۱۰ سالن سینما مجهز به دستگاه های پخش دیجیتال است و از این تعداد ۶ سالن به صورت فعال با ظرفیت ۳۰۵۸ صندلی در حال اکران فیلم های روز سینما هستند که با برنامه ریزی و اقدامات صورت گرفته در جهت بهره برداری از سالن های سینمایی جدید و رفع مشکلات سینماهای غیر فعال و افزایش ظرفیت صندلی برخی از سینماها، این ظرفیت به طور چشمگیر افزایش خواهد یافت.
وی افزود: میانگین حضور تماشاگران در سینماهای استان حدود ۲۰۰ هزار نفردر سال است که با توجه به جمعیت استان میزان استقبال رضایت بخش بوده است. طی سال گذشته ۹۵ عنوان فیلم در سینماهای استان اکران شد و در این میان فیلم هایی با موضوع کودک و نوجوان باعث حضور پررنگ کودکان و نوجوانان در سینما بوده است.
ماحوزی با اشاره به اینکه بوشهراستانی مرزی است و با جمعیتی حدود یک میلیون و یکصد هزار نفر بیشترین مرز آبی با خلیج فارس را دارد گفت : این استان دارای پیشینه ای غنی از نظر فرهنگی است و مردمان این دیار همواره دوستدار فرهنگ و هنر بوده اند.
این مدیر فرهنگی با بیان اینکه هم اکنون بیشتر سالن های سینمایی فعال در مرکز استان است افزود: تلاش های بسیاری صورت گرفته که تمام سالن های مجتمع های فرهنگی و هنری در سطح استان به تجهیزات پخش فیلم مجهزشوند و با حمایت از بخش خصوصی سالن های جدیدی نیز راه اندازی شود.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوشهر ادامه داد: از سال گذشته بر اساس تفاهم نامه های منعقد شده بین ” صالحی ” وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و گراوند استاندار بوشهر و همچنین این اداره کل و حیدریان رییس سازمان سینمایی و سمعی بصری وزارت متبوع ، مواردی در جهت حمایت از سینماها به امضاء رسید که از اهم این موارد می توان به حمایت از تبدیل سالن مجتمع های فرهنگی و هنری به سالن سینما در شهرهای عسلویه و دشتی ،کمک به بازدید سرمایه گذاران استانی از پروژه های سینمایی ، تشکیل شورای توسعه صنعت تصویر و سینما در استان، استقرار یک دستگاه سینما سیار در شهرستان دشتستان و کمک به برگزاری جشنواره های فیلم اشاره کرد که بیشتر این موارد در حال انجام است.
وی به طرح سینما سلام نیز به عنوان طرح موفق دیگری در استان بوشهر اشاره کرد و گفت : با پیگیریهای انجام شده توسط این اداره کل و همکاری خوب موسسه رسانه های تصویری، در حال حاضر ۸ شهرستان از ۱۰ شهرستان استان بوشهر تحت پوشش این طرح قرار گرفته اند که با استقبال خوب مردم در شهرها و روستاهای دور افتاده فاقد سینما روبرو شده است.
حمیده ماحوزی درباره افتتاح دو پروژه سینمایی در آینده ای نزدیک گفت:پروژه اول ، مجتمع تجاری سینمایی انقلاب بوشهر دارای دو سالن سینما است که در حال حاضر در مرحله نصب تجهیزات است که بزودی افتتاح میشود و پروژه دوم که در سال ۹۵ در عالی شهر کلنگ زنی شد، هم اکنون توسط شرکت عمران عالی شهر در حال تکمیل شدن است و آن هم بزودی مورد بهره برداری قرار میگیرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوشهر ضمن انتقاد از نحوه توزیع فیلم در سینماهای استان گفت: توزیع ناعادلانه فیلم ها در بین سینماهای استان، باعث گلایه مندی مدیران سینما و انتقاد مردم از وضع موجود شده است به طوری که تعدادی از سینماها از داشتن فیلم های روز و یا دریافت بموقع آن فیلم ها محروم شده اند.
وی در پایان با ابراز رضایت از وضع موجود سینما در استان بوشهر گفت: امید است در آینده نزدیک بتوانیم امکانات اکران فیلم را در تمام مناطق استان بخصوص روستاها گسترش دهیم و در راستای توسعه سینما، عدالت فرهنگی را برای هم استانی های عزیزمان فراهم آوریم .

توضیحات / دانلود گزارش کد : 964
«کهکشان» تئاتر ایران در لهستان نمایان شد
خلاصه داستان : نمایشگاه عروسک های ۶ اثر نمایشی گروه تئاتر «یاس تمام» با عنوان «کهکشان زهرا صبری»، این روزها در اپرا هاوس شهر ورشو در لهستان برپاست.
به گزلرش دنیای سینماوتئاتر، زهرا صبری سرپرست گروه تئاتر «یاس تمام» و کارگردان تئاتر عروسکی درباره برپایی نمایشگاه عروسک های آثار خود در کشور لهستان گفت: مدیر جشنواره تئاتر عروسکی لهستان عکس های نمایشگاه عروسک های گروه «یاس تمام» در موزه تولوسا در کشور اسپانیا را دیده بود و امسال طی مکاتباتی که با موزه تولوسا انجام داد به صورت مستقیم عروسک های گروه به شهر ورشو در کشور لهستان منتقل شدند.
وی ادامه داد: عنوان «کهکشان زهرا صبری» از طرف برگزارکنندگان لهستانی که خیلی متفاوت تر از نمایشگاه موزه تولوسا در اسپانیا این نمایشگاه را برگزار کرده اند، برای این رویداد انتخاب شده است. این نمایشگاه از ۱۸ سپتامبر (۲۷ شهریور) برپا و روز ۵ اکتبر (۱۳ مهر) نیز به صورت رسمی افتتاح شد. قرار است نمایشگاه «کهکشان زهرا صبری» در مجموع ۲ ماه در شهر ورشو برپا باشد.
صبری درباره عروسک هایی در نمایشگاه «کهکشان زهرا صبری» به نمایش درآمده اند، گفت: عروسک های نمایش های «طوطی پر»، «ننه دلاور»، «خانه برناردا آلبا»، «زمین و چرخ»، «هشت لحظه» و «تا یک بشمار» در این نمایشگاه حضور دارند.
سرپرست گروه تئاتر «یاس تمام» در پایان با اشاره به برنامه ریزی و طراحی دقیق مدیریت جشنواره تئاتر عروسکی لهستان و برگزارکنندگان نمایشگاه «کهکشان زهرا صبری» درباره اینکه آیا عروسک ها بعد از پایان نمایشگاه به ایران منتقل می شوند یا نه، تصریح کرد: یکی از مشکلات من همین است که در ایران جایی برای نگهداری عروسک ها وجود ندارد و موزه تئاتر عروسکی نیز هنوز به سرانجام نرسیده است.
زهرا صبری و گروه «یاس تمام» آثار خود را در فستیوال ها و شهرهای مختلف نظیر اسپانیا، فرانسه، روسیه، لهستان، آلمان، تونس، لبنان، هند، سوئد و قزاقستان به صحنه برده است.

توضیحات / دانلود گزارش کد : 888
سینماهای لاله زار ثبت ملی می شود
خلاصه داستان :

مدیرکل ثبت آثار، حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی کشور می گوید: سینماها و خیابان لاله زار را ثبت ملی می کنیم اما اگر سینماگران نسبت به میراث معماری حوزه خود حساس باشند، روند کارها تسریع خواهد شد.

فرهاد نظری در پاسخ به خبرنگارایرنا که چرا سینماهای لاله زار و حتی خود خیابان لاله زار با جایگاه مهم فرهنگی و تاریخی که در تاریخ معاصر ما دارند، ثبت ملی نمی شوند؟ اظهار کرد: به طور کلی خیابان لاله زار، نام و تاثیر شگرفی در آغاز دوره مدرن ایران داشته است.
وی افزود: بسیاری از نویسندگان، شاعران، هنرمندان و روشنفکران اینجا مراوداتی داشتند و آثار فرهنگی و هنری خود را در این خیابان ایجاد کردند؛ لاله زار لوکیشن (محل) فیلمبرداری فیلمهای زیادی بوده و بسیاری از سینماها و تئاترهای ایران برای اولین بار اینجا تاسیس شده است.
نظری تاکید کرد: بنابراین خیابان لاله زار از نظر من یک «فضای فرهنگی» – cultural space –
تمام عیار است که متاسفانه با گذر زمان، کاربرد آن دچار استحاله شده و گونه به گون گشته و به قول علما لباس به لباس شده یعنی آن لباس زیبای فرهنگی از تنش بیرون آمده و لباس تجاری به تن کرده است.
وی در پاسخ به اهمیت میراثی این مکان تاریخی تصریح کرد: مرحوم علی اکبرخان دهخدا در یادداشت های فرهنگی اش به وفور از خیابان لاله زار یاد می کند و رد پا و نام اینجا در یادداشتها و خاطرات بسیاری از تئاتری ها و سینماگران و مشاهیری چون مجتبی مینوی و صادق هدایت آمده است.
نظری ادامه داد: حتی حسین گل گلاب سرود «ای ایران» را که بعدها غلامحسین بنان آن را اجرا کرد با تاثیرپذیری از حادثه برخورد نادرست و توهین آمیز یک سرباز انگلیسی نسبت به یک افسر ایرانی که در همین لاله زار اتفاق افتاد، سرود.

** بازسازی لاله زار به شکل قدیم/ اینجا یک پیاده راه فرهنگی بی نظیر می شود
مدیرکل ثبت آثارمیراث فرهنگی کشور در پاسخ به ضرورت حفظ و احیای فضای نوستالژیک (خاطره انگیز) بافت فرهنگی لاله زار گفت: اینجا یک محمل و فضای فرهنگی است که از فرق سر تا نوک پا برای تهرانی ها و ایرانی ها خاطره است، پس خود این محور می تواند به طور کلی ثبت و بازسازی شود؛ به شکلی که حیثیت فرهنگی اش به همان شکل قدیم، با سینماها و تئاترهایش برگردد.
وی تاکید کرد: امروز بخش مهمی از چیزهایی که ما به عنوان میراث مستند دیداری – شنیداری می شناسیم از همین خیابان لاله زار تولید شده اند، اینها نه تنها میراث تهران بلکه میراث تمامی ایرانیان است چون آغازگر یک جریان روشنفکری و یک جریان هنری و فرهنگی مدرن در ایران بوده است.
نظری اضافه کرد: لاله زار این قابلیت را دارد که به شکل اصیلش بازسازی و ساماندهی شده و به یک محور و پاتوق فرهنگی برای هنرمندان و مردم تبدیل شود.
وی ادامه داد: با ظرفیت فرهنگی و تاریخی که لاله زار دارد، درصورت بازسازی می تواند محیط اطرافش را هم تحت تاثیر قرار داده و از یک منطقه فروش ابزار صنعتی و الکتریکی به یک خیابان ممتاز فرهنگی رخ عوض کند.
نظری عنوان کرد: این شان و منزلت لاله زار است که سینماها، تئاترها، پاتوق های فرهنگی و کافه های آن باز شود تا سیما و منظر آنجا احیا شود و حتی می تواند فقط «پیاده راه» شود که خوشبختانه اسناد تصویری زیادی هم برای احیای آن، از لاله زار قدیم باقی مانده که برای تحقق این امر به ما کمک می کند.

** اهالی سینما مسئولیت پذیر و حساس باشند، کار سرعت می گیرد
مدیرکل ثبت آثار میراث فرهنگی کشور در مقابل طرح این موضوع که تخریب روز افزون سالن های سینما و تئاتر و کافه های برجامانده لاله زار، ثبت زنجیره ای آن را ضروری تر می کند، گفت: بی تردید مکان های مذکور و سینماها این قابلیت را دارند و ما باید نسبت به تاریخ سینمای ایران حساسیت داشته باشیم زیرا ایران جزء چند کشور محدود دنیا است که از نظر هنر سینما دارای سبک مختص خود است و در سایه هالیوود و جریانهای سینمایی دنیا محو نشده است.
وی که به مناسبت فرا رسیدن روز ملی سینما، ۲۱ شهریورماه با خبرنگار ایرنا سخن می گفت، افزود: البته چیز عجیبی هم نیست که جایگاه سینمای ما رفیع است چون ایران جزء اولین کشورهای دنیاست که دو یا سه سال بعد از اختراع دوربین عکاسی، آن را در دوره قاجار در خدمت گرفته و آرشیو غنی عکاسی آن دوره هم موجود است، پس ایران در شمار کشورهای پیشگام در صنعت سینما و عکاسی است.
نظری تبیین کرد: کشوری که چنین جایگاه و سابقه ای دارد باید میراث معماری و شهرسازی سینمایی اش را هم حفظ کند، این شانس نصیب کمتر کشوری شده که سرمایه بزرگی مثل مخزن «آلبوم خانه» عکاسی کاخ گلستان را داشته باشد که جزء دو سه مخزن عکس تاریخی دنیاست.
وی در پاسخ به این پرسش که اگر قرار باشد لاله زار با احیا تبدیل به یک محور فرهنگی شود چه کسانی باید پیش قدم شوند؟ تصریح کرد: چون مدیریت این مکان یک مدیریت چندوجهی است، قطعا شهرداری تهران باید پیشگام باشد، میراث فرهنگی کمک می کند و خانه سینما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم هریک در حوزه وظایف شان پا پیش بگذارند.
نظری به این مساله که مدیری مثل شما که از دغدغه و بضاعت فرهنگی برخوردار است، اگر سینماگران جلو نیامدند و شهرداری بهانه تراشی کرد اینجا را رها می کند؟ پاسخ داد: بهتر است که متولیان اصلی یعنی خانه سینما جلو بیایند و با بهره گیری از شهرت و جایگاه مردمی شان با مالکان خصوصی برای جلب رضایت یا علاقه مندی آنها صحبت کنند و این نشان از احساس مسئولیت سینماگران نسبت به میراث حوزه سینما دارد.
وی اضافه کرد: اما اگر آنها چنین کاری نکنند ما برای ثبت ملی زنجیره ای سینماهای لاله زار اقدام می کنیم اما باز هم تاکید می کنم که مشارکت و پای کار بودن اهالی سینما نسبت به میراث فرهنگی خود و مردم، کار را بسیار تسریع خواهد کرد و ما هم از واکنش و حساسیت انها استقبال می کنیم.
لاله‌زار یکی از خیابان‌های قدیمی و مرکزی شهر تهران است که از جنوب به میدان امام خمینی (توپخانه) و از شمال به خیابان انقلاب اسلامی منتهی می‌شود.
این خیابان در سالهای پایانی دوره قاجار و آغاز دوره پهلوی، نماد نوگرایی و هنر ایران بود و «شانزه‌لیزهٔ تهران» لقب گرفته بود. بسیاری از کافه ها، تئاترها،سینماها، رستوران‌ها، تجارتخانه‌ها، و فروشگاه‌های معروف ایران در این خیابان قرار داشتند.
به گزارش ایرنا اماکن و بناهای تاریخی – فرهنگی خانه و باغ اتحادیه با شمارهٔ ثبت ۱۲۰۵۷، تئاتر نصر با شمارهٔ ثبت ۶۵۲۹، تئاتر پارس با شمارهٔ ثبت ۱۰۴۰۲، گراند هتل با شماره ۶۵۲۸، سفارت دانمارک ۷۴۴۱، خانه مشیرالدوله پیرنیا با شماره ۱۸۹۹، ساختمان تجاری غریب با شماره ۱۸۶۷۵، مسجد هدایت با شماره ۱۵۷۸۵، مسافرخانه پارس با شماره ۱۵۷۸۳، مدرسه و کلیسای ژاندارک با شماره ثبت ۲۹۲۸، خانه معین التجار بوشهری با شماره ۳۱۲۷۳، به‌عنوان برخی از آثار ملی ایران در این خیابان به ثبت ملی رسیده است، اما خیابان لاله زار به عنوان یک بافت تاریخی واحد و ۱۵ سینما و چند تئاتر تاریخی این خیابان که بنیان تئاتر و سینمای کشور هستند، هنوز از ثبت ملی بی بهره اند.

توضیحات / دانلود گزارش کد : 862
 گفتگو با پگاه نوربخش بازیگر نمایش«واتسلاو»
خلاصه داستان : نوربخش: در هنرهای نمایشی کشور ما بستر لازم برای رشد و صعود وجود ندارد / «واتسلاو» نوعی نقد سیاسی-اجتماعی است

به گزارش دنیای سینماوتئاتر، نمایش «واتسلاو» به کارگردانی هاجر قهرمانی و تهیه‌کنندگی عادل بهنام‌پور از هفته دوم مردادماه در تماشاخانه باران روی صحنه رفته و باوجود تبلیغات محدود، مورد استقبال تماشاگران قرار گرفته است. به همین بهانه گفتگویی با پگاه نوربخش بازیگر جوان این اثر نمایشی انجام شده است . بازیگر جوان و خوش آتیه‌ای که پیش از این در آثاری همچون «شیر در زنجیر» و «خانه فراموشان» توانست نظر مخاطبین و منتقدان را جلب نماید.

۱-از شروع فعالیت در تئاتر بگویید؟
من از کودکی به سینما و تئاتر علاقه زیادی داشتم و سالها مخاطب آثار و نمایش‌های هنرمندان مختلف بودم، اما نسبت به ورود به دنیای هنر دچار تردید بودم و در حقیقت تصور می‌کردم این توانایی را ندارم که وارد این عرصه شوم تا اینکه به صورت کاملا اتفاقی برای ایفای نقش در یک نمایش انتخاب شدم و پس از آن و به واسطه این نمایش، پیشنهادات دیگری سر راه من قرار گرفت. اولین حضور حرفه‌ای من در دنیای تئاتر در نمایش «شیر در زنجیر» به کارگردانی دکتر محسن معینی بود که مورد استقبال مخاطبین قرار گفت، پس از آن تجربه همکاری با آقای مجتبی فروهر در تئاتر «خانه فراموشان» و چند فیلم کوتاه را داشتم و در نهایت کار به «واتسلاو» رسید.
۲-چطور با این گروه نمایشی و کارگردان آن آشنا شدید؟
در ابتدا از طریق یکی از دوستان که با ایشان در نمایش قبلی آشنا شده بودم مطلع شدم که این گروه نمایشی به دنبال بازیگری برای ایفای نقش «عدالت» با مشخصه‌های خاصی  هستند. سپس با سرکار خانم قهرمانی کارگردان و آقای بهنام‌پور تهیه کننده محترم نمایش آشنا شده و سرانجام برای این نقش انتخاب شدم.
۳-داستان «واتسلاو» را چگونه می‌بینید؟ فکر می‌کنید «واتسلاو» با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند؟
واتسلاو اثر  اسلاومير مروژك نویسنده لهستانی است که به علت مشکلات مختلفی که در آن زمان با حکومت داشت مدت زیادی را در تبعید زندگی کرد. به همین دلیل این نمایشنامه درون‌مایه اعتراضی داشته و در حقیقت نوعی نقد سیاسی-اجتماعی است. نقدی که در اثر شرایط آن زمان شکل گرفته اما محدود به آن دوره یا حتی شرایط جغرافیایی خاص آن نمی‌شود و می‌توان گفت «واتسلاو» فاقد قید زمان و مکان است. ماجرای آشنایی که از ابتدای تاریخ در همه نقاط جهان رخ داده، مفاهیمی همچون عشق، ظلم، عدالت، مساوات و برابری، اختلاف طبقاتی، جهل و خرافه و... که همواره در هرکجا رخ داده  و در حال تکرارند.
۴-از اجرای نقش «عدالت» و ویژگیهای آن بگویید؟
نقش عدالت نقشی بسیار پیچیده است که به لحاظ حسی فراز و فرودهای بسیار دارد. شما در «عدالت» به نوعی نقطه اوج معصومیت، شادی، غم، درماندگی و بسیاری مسائل دیگر را می‌بینید و همین مساله، یعنی تغییرات حسی زیاد و فراز و فرودهای مکرر، موجب می‌شود تا فشار زیادی بر بازیگر وارد شود. تجربه حالات حسی مختلف و اینکه «عدالت» در هر یک از صحنه‌ها ویژگی‌ها و بازی منحصر به آن صحنه را دارد از دیگر ویژگی‌های این کاراکتر است.
به طور کل می‌توان گفت بن‌مایه اصلی شخصیت «عدالت» معصومیت و سادگی خاص این شخصیت است که ما انسان‌ها امروزه به شدت از آن دور شده ایم و همین موجب دشوارتر شدن ایفای چنین نقشی می‌شود.

۵-به نظر شما خانم هاجر قهرمانی تا چه میزان توانستند متن اصلی نمایشنامه و مفاهیم آن را به تصویر بکشند؟
به نظر من، خانم قهرمانی به عنوان یک کارگردان جوان و خوش‌ذوق بسیار موفق ظاهر شدند. ایشان از ابتدای تمرینات تا اجرا همیشه فضا را به گونه‌ای مدیریت کردند که بازیگران و کلیه اعضای تیم، ضمن احساس یک هویت جمعی و هدف مشترک، از همدیگر بیاموزند و می‌توان گفت با توجه به دشواری‌های بسیار که سر راه یک کارگردان جوان زن قرار دارد، اجرای واتسلاو اجرای موفقی بود و در شرایطی که این اثر نمایشی از کمترین میزان حمایت و تبلیغات برخوردار بود، استقبال گسترده مخاطبین خود تایید کننده این واقعیت است.
۶-به نظر شما ورود به دنیای تئاتر تا چه میزان برای بازیگران جوان دشوار است؟
من تصور می‌کنم ورود به دنیای تئاتر اگرچه ممکن است در ابتدا، راحت تر از ورود به سینما و تصویر به نظر برسد، اما ماندگار شدن در تئاتر دشوارتر است. متاسفانه باید پذیرفت که به نسبت سینما، تئاتر در ایران مخاطبین کمتری دارد. مخاطبینی که اغلب ترجیح می‌دهند به تماشای آثار افراد برجسته و شناخته‌شده بنشینند و این عرصه را برای هنرمندان جوان بسیار دشوار می‌کند. 
به باور من اگر بازیگر یا کارگردان جوانی در تئاتر، برای خود رسالتی اخلاقی=اجتماعی داشته باشد و به دنبال هدفی متعالی باشد، شرایط برای او بسیار ناهموار خواهد بود. گزیده‌کار بودن و انتخاب هوشمندانه و صحیح، مسائلی هستند که روی آینده یک بازیگر تاثیر بسیار دارند اما باید بپذیریم که بستر لازم برای رشد و داشتن سیر صعودی صحیح در هنرهای نمایشی کشور ما وجود ندارد.

توضیحات / دانلود گزارش کد : 839
رامین معصومیان:ریگولیتو محفل عاشقان به تئاتر است
خلاصه داستان :
نمایش "بازگشت به خانه" به کارگردانی مشترک رامین معصومیان و فرید قادرپناه این روز ها در تماشاخانه ارغنون برای دومین به روی صحنه می رود.
این نمایش که در اجرای اول خود با استقبال چشمگیر تماشاگران و هنرمندان روبرو بود برای دمین بار از 24 فروردین اجرای خود در تماشاخانه اغاز کرده است.
به مناسبت تولد گروه ریگولیتو ،گفتگویی با رامین معصومیان داشتیم که در ذیل می خوانید:

به چه علت نام گروه را از استارت شروع کارهايتان به نام ريگوليتو نامگذاری کرديد؟

 در اصل کلمه ریگولیتو بر گرفته از کلمه ریگولتو که اسم یک اپرای معروف است .این اسم در دیالوگ های  نمایش شبی بیرون از خانه نوشته پینتر و اولین کار گروه که به روی صحنه رفت  مدام تکرار میشد و از همین جهت ما با اندکی تغییر ریگولیتو را به عنوان اسم گروه انتخاب کردیم

اهداف  گروه ريگوليتو درآينده راتوضيح بدهيد؟
هدف اصلی گروه لذت به معنای واقعی در عالم تئاتر است . ریگولیتو محفل عاشقان به تئاتر است  و این گروه همیشه پذیرای علاقمندان و جوانان مستعد تئاتریست

درسه کار گذشته شما ازمتن های پينتر به روی صحنه برديد، درمتن های پينتر چه نکته ای شمارا جذب کرده است ؟
پینتر بسیار نویسنده بزرگیست که متاسفانه در کشور ما و حتی در بین علاقمندان به تئاتر خیلی مورد توجه قرار نگرفته است.یکی از دلایل ما برای انتخاب پینتر معرفی این نویسنده بزرگ به دانشجویان و علاقمندان به تئاتر است و در ضمم جهان و زبان  پینتر و فضایی  که او در متونش  ایجاد میکند بسیار به شیوه کارگردانی ما نزدیک است

کارهای آتی هم ازمتن های پينترميباشد؟
انشالله کارهای بعدی گروه طی یک خبر رسمی از جانب  روابط عمومی گروه اعلام خواهد شد

استقبال تماشاچيان نسبت به اجرایی که به روی صحنه برديد چگونه بود؟
ما نزدیک به هفتاد شب اجرا رفتیم استقبال بسیار خوب بود و ما در  همه کارهایمان تلاشمان  میکنیم درک و سلیقه مخاطب را افزایش دهیم چرا که متاسفانه  به واسطه اجراهای ضعیف و اکثرا تجاری که قالبا در هیچ قالب  هنری جای نمیگیرد تعریف بسیار غلط و اشتباهی به مخاطب داده و  سلیقه مخاطب را به شدت کاهش داده است

توضیحات / دانلود گزارش کد : 795
افسانه بایگان: مشغول پایه ریزی یک انجمن هستم!
خلاصه داستان :

افسانه بایگان از جمله بازیگرانی است که از نوجوانی و در سال ۱۳۶۲ وارد دنیای تصویر شد. او در یازده سالگی با فیلم کوتاه «بوق» به کارگردانی علی علیزاده فعالیت خود را در حوزه بازیگری آغاز کرد و بعد از آن با حضور در مجموعه تلویزیونی «سربداران» وارد تلویزیون شد. در سال بعد وی نخستین نقش سینمایی اش را در فیلم «گمشده» به کارگردانی مهدی صباغ زاده، ایفا کرد و رفته رفته، او در مقطعی به یکی از پرکارترین بازیگران زن سینمای ایران و سوپراستارها دهه شصت تبدیل شد. بایگان در اواخر دهه هفتاد تا اوایل دهه هشتاد به علت شرایط کاری چند سال از سینما فاصله گرفت، چون وی معتقد است که حتی فراموش شدن بهتر از ماندن به هر قیمتی است. از جمله فیلم های سینمایی او می توان به گمشده، مکافات، آخرین مهلت، شبیخون، زن ها شگفت انگیزند، سوپر استار و … اشاره کرد. او همچنین در مجموعه های تلویزیونی چون روز های زندگی، پیامک از دیار باقی، وضعیت سفید، روز حسرت، سرنخ، زیر بازارچه، راه طولانی، تنها ترین سردار و … نیز ایفای نقش کرده است. سریال «پریا» که چندی پیش از قاب تلویزیون پخش شد، نیز از آخرین فعالیت ها او در این رسانه بود.

بایگان با فیلم سینمایی «نگار» به کارگردانی رامبد جوان در سی و پنجمین جشنواره فجر حضور داشت و آخرین کار سینمایی وی«بی حساب» به کارگردانی مصطفی احمدی بود.

این بازیگر در در خصوص آخرین فعالیت خود در حوزه تصویر بیان کرد: در حال حاضر فعالیت چندانی در زمینه سینما و تلویزیون ندارم، و ترجیح من این است که تا زمانی که پیشنهاد مطلوبی از نظر کیفی ارائه نشده ، آن را نپذیرم. البته با وجود این مسئله هر ازگاهی در برنامه های گفت و گو محوری که حس کردم جا دارد تا با مردم صحبت کنم و به درد آن ها می خورد شرکت کرده و می کنم.

وی ادامه داد: بعد از سریال پریا کمتر کاری بود که توجه من را به خودش جلب کند و در حال حاضر، این روزها پس از اتمام فیلمبرداری سینمایی هایی که داشتم، بیشتر وقتم را صرف پایه ریزی یک  انجمن خیریه کرده ام. این انجمن که با عنوان انجمن محبت شکل گرفته است، حامی کودکان، نوجوانان و خانواده ها نیازمندی است که به حمایت مادی و معنوی نیاز دارند.

بایگان در آخر ضمن توضیحاتی پیرامون این انجمن یادآور شد: من به همراه دیگر افراد حاضر در این انجمن، امیدواریم که تا قبل از سال جدید بتوانیم با همکاری دوستان این تشکل را به سرانجام برسانیم و طی مراسمی از آن رو نمایی کنیم.

توضیحات / دانلود گزارش کد : 746
ضبط سکانس پایانی «گشت ۲» در ارمنستان
خلاصه داستان : سعید سهیلی کارگردان «گشت ۲» با بیان اینکه سکانس پایانی این فیلم را ضبط نکرده اند از رفتن به ارمنستان برای فیلمبرداری این سکانس گفت.
سعید سهیلی کارگردان سینما که فیلم  «گشت ۲» او در بخش مسابقه ملی سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر انتخاب شده است  درباره آخرین وضعیت این فیلم بیان نمود: این فیلم تقریبا آماده نمایش است اما هنوز سکانس پایانی آن را فیلمبرداری نکرده ایم. ما پیشتر می خواستیم برای ضبط این قسمت به دوبی برویم اما حالا در نظر داریم سکانس پایانی «گشت ۲» را در ارمنستان فیلمبرداری کنیم.
وی در پایان گفت: کار صداگذاری و تدوین این اثر به پایان رسیده است اما با توجه به اینکه حمید فرخ نژاد در آمریکا به سر می برد و ساعد سهیلی مشغول ایفای نقش در «ماهور» به کارگردانی حمید زرگرنژاد در اهواز است و پولاد کیمیایی نیز در فیلم سینمایی «خفگی» به کارگردانی فریدون جیرانی بازی می کند ما منتظریم تا کارهای این افراد به پایان برسد و سکانس پایانی را فیلمبرداری کنیم.
در خلاصه داستان «گشت ۲» که توسط سعید سهیلی و حمید فرخ‌نژاد تهیه می شود، آمده است: عباس و حسن پس از پنج سال از زندان آزاد شده، سراغ عطا می روند. عطا در این مدت در کما بوده و به تازگی به هوش آمده و به زندگی عادی بازگشته است. این سه رفیق دوباره با هم همراه شده، در پی کاری شرافتمندانه می‌گردند. اما پس از تلاش های بسیار، ناچار می‌شوند دوباره …
لیست عوامل فیلم سینمایی «گشت ۲» عبارتند از کارگردان: سعید سهیلی، فیلمنامه‌نویسان: مهدی محمدنژادیان و سعید سهیلی، مدیر فیلمبرداری: مسعود سلامی، طراح صحنه: عباس بلوندی، تدوینگر: حسن ایوبی، طراح لباس: مهناز غنی، مدیر صدابرداری: عباس رستگارپور، مجری طرح و مدیر تولید: رحمت عبدالله زاده، طراح گریم: امید گلزاده، مدیر برنامه‌ریزی و دستیار اول کارگردان: حسن لفافیان، دستیار برنامه ریز: مسعود جیرانی، دستیار دوم کارگردان: حمیدرضا بیدگل، دستیار سوم کارگردان: محمد منتظمی، منشی صحنه: شیدا باسمه چی، عکاس: محمد بدرلو، تصویربردار پشت صحنه: یاسر حمزه، دستیار یک فیلمبردار: امید رخُ افروز، دستیار دو فیلمبردار: هادی منوچهر پناه، نورپرداز: حامد اوتادی، دستیار نور: علی ایزدی، دستیار نور: آرمین عجزی، بازیگران حمید فرخ نژاد،   پولاد کیمیایی، ساعد سهیلی، بهاره افشاری، ترلان پروانه، سارا سهیلی، ساناز طاری، امید روحانی، اسدالله یکتا، صفر کشکولی، محمد الهی، فاطمه شکری، داوود مقدادی، رضا شمس الدین، فاطمه مرتاضی، منصور نوبخت، ملیحه جلیلی، محمدعلی نقلی لو، هادی افضلی، محمدکریم ولدخانی، شهرام احمدنیا و مهدی ماهانی.

توضیحات / دانلود گزارش کد : 700
حمیدرضا آذرنگ با چهار فیلم در بخش سودای سیمرغ فجر ۳۵
خلاصه داستان : حمیدرضا آذرنگ بازیگر پرکار این روزهای سینما و تلویزیون درباره آخرین فعالیت های خود  گفت:«من چند فیلم را پشت سر گذاشتم. فیلم های «دعوت نامه» به کارگردانی مهرداد فرید، فیلم سینمایی قاتل اهلی به کارگردانی مسعود کیمیایی، فیلم سینمایی«آذر» به کارگردانی محمد حمزه ای، فیلم«۲۱ روز بعد» که حضور به شدت کوتاهی در آن دارم، اما خیلی خوشحالم، در کنار این جوانان قرار گرفتم، چون فیلمنامه کودک دارد و برای کودک است. من خیلی این فیلمنامه را دوست داشتم و آرزوی این را دارم که با دیدن فیلم نیز این حظ دوچندان شود. فیلم «آباجان» به کارگردانی هاتف علیمردانی را دارم که داستان آن در دهه ۶۰ می گذرد و زندگی مردم آن روزگار را بیان می کند. سریال«تاریکی شب، روشنایی روز» به کارگردانی حجت قاسم زاده اصل را داشتم. همچنین در بهمن ماه یک تئاتر دارم که در زمان اجرا درباره آن صحبت خواهم کرد. آذرنگ در پاسخ به اینکه با این تراکم فعالیت، کار با کدام یک از کارگردانان را دوست دارید، گفت: در هر کاری که انجام می دهم، سعی می کنم نهایت لذت را ببرم و از عملکرد خودم راضی باشم. هر کاری ممکن است تجربه های تلخی داشته باشد، اما انگشت شمار کاری بوده که از آن تلخی چشیده باشم.

توضیحات / دانلود گزارش کد : 693
«مسکن مهر» سامان مقدم «خانه ما» شد!
خلاصه داستان :

تهیه کننده پروژه «مسکن مهر» از حضور قطعی سامان مقدم در این پروژه خبر داد.

به گزارش دنیای سینماوتئاتر، تهیه کننده «مسکن مهر» درباره وضعیت تولید این سریال گفت: عنوان این مجموعه به «خانه ما» تغییر پیدا کرده که قرار بود در خبر بعدی پروژه اعلام شود. همچنین با قطعی شدن حضور سامان مقدم به عنوان کارگردان پروژه این روزها مشغول انتخاب بازیگران و عوامل پشت دوربین هستیم و تصویربرداری نیز اول آذر آغاز خواهد شد.

وی افزود: این مجموعه در ۶۰ قسمت مقابل دوربین می رود و در حال حاضر نیز خشایار الوند به عنوان سرپرست نویسندگان همراه با گروه نویسندگان نگارش فیلمنامه ۱۰ قسمت اولیه پروژه را به پایان رسانده و نگارش سایر قسمت ها نیز تا دو- سه ماه آینده به طول می انجامد.

رحیمی نادی در پایان گفت: «خانه ما» به سفارش مرکز امور نمایشی تولید می شود و بزودی شبکه پخش کننده آن نیز اعلام می شود.

این مجموعه که قرار است نوروز ۹۶ روی آنتن رود داستان چهار خانواده را روایت می کند که به دلایلی مجبور می شوند سه ماه در یک خانه با یکدیگر زندگی کنند. این چهار خانواده هیچ آشنایی با یکدیگر ندارند و در یک روز بنا به اتفاقی مجبور می شوند که با هم زندگی کنند.

عوامل اصلی این پروژه عبارتند از: کارگردان: سامان مقدم، تهیه کننده: حمید رحیمی نادی، سرپرست نویسندگان: خشایار الوند، مدیر تولید و جانشین تهیه کننده: شهرام دانشپور

توضیحات / دانلود گزارش کد : 558
 پوري بنايي: خودم تصمیم گرفتم در ایران بمانم و جلوی دوربین نروم
خلاصه داستان :

پوری بنایی نزدیک به ۴۰ سال است که نقشی را در فیلم‌های سینمایی نپذیرفته و آخرین باری که جلوی دوربین رفته، برمی‌گردد به «مریم و مانیِ» کبری سعیدی در ۱۳۵۷٫

پوری بنایی بیان نمود:در مورد علاقه مردم نسبت به خودش در حالی که سال‌هاست جلوی دوربین نرفته، می‌گوید: «۳۸ سال است که جلوی دوربین نیستم. اما خوشحالم جامعه هنری و مردم از نسل‌های مختلف، هنوز با محبت‌شان به من توجه می‌کنند. نزدیک به ۴ دهه از آخرین فیلمی که در آن حضور داشتم می‌گذرد؛ با این حال مردم مرا فراموش نکرده‌اند و گرمی‌شان را هنوز حس می‌کنم.» «من از اول انقلاب اجازه فعالیت در سینما را داشتم و هرگز ممنوع‌الکار نشدم. حتی قرار بود در مجموعه «سربدارانِ» محمدعلی نجفی حضور داشته باشم اما تصمیم گرفتم دیگر کار نکنم. دلم برای سینما و دوربین بسیار تنگ شده است ولی بهتر است که کار نکنم و مطمئن باشید هیچ‌وقت جلوی دوربین نخواهم رفت.»

بنایی در مورد فریدون گله و فیلم مورد علاقه خود («مهرگیاه») هم می‌گوید: «فریدون گله برای من بسیار عزیز بود و هست. «مهرگیاهِ» گله قشنگ‌ترین اثری بود که در آن حضور داشتم مخصوصا که بازیگر روبه‌روی من علی نصیریان عزیز بودند. از «مهرگیاه» خاطرات بسیار خوب و شیرینی برایم باقی مانده و همیشه گفته‌ام: مهرِ «مهرگیاه» در دلم مانده است…»

پوری بنایی درباره منزوی شدن فریدون گله به خاطر دور ماندن از فیلمسازی هم می‌گوید: «زمانی که فریدون گله گوشه‌گیر شده بود و شمال زندگی می‌کرد، به دیدنش می‌رفتم. می‌دانید بعضی از سینماگران مثل خودِ من، سرشان با کارهای جانبی گرم است اما کارگردان‌ها امید‌شان به ساخت فیلم و دیده شدن آثارشان است؛ مخصوصا فریدون گله که آن‌قدر عاشقانه کار می‌کرد.»

بنایی به فیلم «ماه و همهمه»، محصول مشترک سینمای ایران و آمریکا هم اشاره می‌کند و می‌گوید: «گله فیلمساز فوق‌العاده‌ای بود و «مهرگیاه» دومین همکاری‌ام با ایشان بود. [یکی از] اولین تجربه[های] مشترک سینمایی ما برمی‌گردد به «ماه و همهمه» که محصول مشترک سینمایی ایران و آمریکا بود. فیلمی که بازیگرانی شناخته‌شده‌ای چون میکی رونی و جان آیرلند در آن حضور داشتند و با انقلاب اسلامی نیمه‌کاره رها شد و متاسفانه هیچ‌وقت کامل نشد. بعد از انقلاب هم فریدون گله دیگر نتوانست فیلم بسازد و روز به روز منزوی‌تر شد و از بین رفت.»

بنایی در آخر با اشاره به مهیا بودن شرایط ترک ایران و مهاجرت به آمریکا، مانند هنرمندانی که ایران را ترک کردند، صحبت‌هایش را تمام می‌کند: «بعد از انقلاب شرایط برای مهاجرتم به آمریکا مهیا بود، ولی هرگز نخواستم ایران را ترک کنم. چون عاشق کشورم هستم. باور کنید اگر زمان به عقب بازگردد، دوباره همین تصمیم را می‌گیرم و البته جلوی دوربین هم نمی‌روم!»

توضیحات / دانلود گزارش کد : 542
اکران و نقد «تابور» درفرهنگسرای ارسباران
خلاصه داستان :

فیلم «تابور» محصول ۱۳۹۱به کارگردانی وحید وکیلی فر یکشنبه ۲۸ شهریور ساعت ۱۸ با حضورعوامل در فرهنگسرای ارسباران اکران ، نقد و بررسی می‌شود.

به گزارش ارنیکا،وحید وکیلی فر(کارگردان) و جمعی دیگر از عوامل فیلم مهمانان چهارصد و چهارمین نشست باشگاه فیلم تهران هستند.‌

«تابور» به لحاظ فضای بصری و حس و حال اثر به عنوان اولین فیلم علمی- تخیلی سینمای ایران شناخته شده است. این فیلم داستان پرسه شبانه مردی در تهران مالیخولیایی و مدرن را روایت می کند که بدنش به امواج ویرانگر الکترومغناطیس واکنش نشان می دهد و او اکنون در یک فضای آخرزمانی و انتزاعی سعی دارد به شکلی غیرمعمول از وجودش محافظت کند. فیلم «تابور» موفق به دریافت جایزه یک دستاورد هنری جشنواره فیلم تسالونیکی یونان، جایزه ویژه داوران جشنواره فیلم مراکش، جایزه منتقدین و تندیس لوتوس طلایی برای بهترین فیلم جشنواره فیلم دوویل فرانسه و جایزه شب برای بهترین کارگردانی جشنواره فیلم دو نت فرانسه شده است. این فیلم در جشنواره‌های روتردام، ادینبورگ، ترایبکا، بوسان، مونترال، پاریس، کلن، ریودوژانیرو، کپنهاک، اولهار برزیل، ساین دونت پاریس، هنگ کنگ، دبی ، مومبای و ماناکی قبرس نیز به نمایش در آمده است. «تابور» از سوی سایت ایندی وایر آمریکا و فیلم کالت فرانسه به عنوان یکی از ده فیلم برتر اکران نشده سال ۲۰۱۳ نیز انتخاب شده است.

کارگردان، نویسنده، تدوین‌گر و تهیه‌کننده این فیلم وحید وکیلی‌فر است و محمدرضا جهان‌پناه مدیریت فیلم‌برداری آن را برعهده داشته‌است. محمد ربانی، مسعود پازوکی، سید علی حسینی و علی شیدرنگ بازیگران این فیلم هستند.

علاقمندان برای حضور دراین نشست می‌توانند به فرهنگسرای ارسباران واقع در خیابان شریعتی بالاتر از پل سیدخندان‌، خیابان جلفا مراجعه و یا با شماره‌های ۲۰- ۲۲۸۷۲۸۱۸ تماس بگیرند.

توضیحات / دانلود گزارش کد : 506
الهام چرخنده مجری شبکه دو شد
خلاصه داستان : هم اکنون دو سال است که در سینما نقشی به من پیشنهاد نشده و دلیل این موضوع را نمی‌دانم.
الهام چرخنده بازیگر سینما و تلویزیون که مدتی است در کسوت بازیگری کاری را انجام نداده است،  در خصوص فعالیت‌هایش غیر از بازیگری اظهار داشت: هم اکنون دوسال است که در سینما نقشی به من پیشنهاد نشده و دلیل این موضوع را نمی‌دانم؛ ولی در حال حاضر مشغول ساخت برنامه ای ۳۰ قسمتی با نام «با من قدم بزن» با موضوع معضلات اجتماعی هستیم. من در این کار به عنوان مجری برنامه و البته تهیه‌کننده مشغول به فعالیت هستم. قرار است این برنامه از شبکه دو پخش شود.
بازیگر سریال «آوای باران» ادامه داد: در این مدت که کار بازیگری انجام ندادم، به مستند سازی مشغول بودم و مستندی ۱۰ قسمتی با موضوع شهدای اقلیت را ساختم.
چرخنده در انتها اظهار داشت: امیدوارم در ادامه مسیر هموار شود و باز هم به بازیگری بپردازم.

توضیحات / دانلود گزارش کد : 444
  در نشست نقد فیلم عنوان شد: «محله چینی ها» یک نئو نوآر است
خلاصه داستان : فیلم «محلــه چینی‌هـــا» در خانه هنرمنـدان ایران روی پرده رفت.
به گزارش روابط عمومــــــی خانه هنرمندان ایران، در یکصد و نودمین برنامه سینماتک خانه هنرمندان ایران که دوشنبه 28 تیر در تالار استاد ناصری برگزار شد، فیلم «محله چینی‌ها» به کارگردانی رومن پولانسکی به نمایش در آمد.
در ادامه نیز نشست نقد و بررسی فیلم با حضور مهرزاد دانش و کیوان کثیریان برگزار شد. در ابتدا کثیریان از ویژگی های برجسته فیلم پرسید و دانش پاسخ داد: از نظر ژانر، «محله چینی‌ها» ارجاعی به ژانر نوآر دارد و می توان آن را در سبک نئونوآر جای داد. فراموش نکنیم ژانر نوآر به دهه 20 و 30 میلادی در آمریکا برمی گردد، اما اینگونه نبود کسانی تصمیم بگیرند در این ژانر فیلم بسازند؛ بعدها بود که منتقدان فرانسوی دست به کشف فضاها و ویژگی های مشترکی در میان این فیلم ها زدند و آنها را در این ژانر جای دادند.
برای ژانر نوآر نیز می توان چند عامل ریشه ای نام برد؛ از نظر اجتماعی، وقوع جنگ جهانی دوم و فضایی که بعد از آن در آمریکا شکل گرفت بسیار تاثیرگذار بود؛ بیکاری، بازگشت سربازان از جنگ، نابسامانی روانی در جامعه و… از نظر درون مایه، این فیلم ها تحت تاثیر ادبیات جنایی سیاه بودند و در واقع این سیاهای از جهان ادبیات به جهان سینما راه پیدا کرد. از نظر وجوه بصری نیز، ژانر نوآر متاثر از سینمای اکسپرسیونیستی آلمان بود. تلفیق این سه عامل در کنار هم ژانر نوآر را شکل می داد.
وی ادامه داد: پس از رونق اقتصادی و در دهه 50 و 60 میلادی، ژانر نوآر نیز رو به افول نهاد تا اینکه در دهه 70 با فیلمی مانند «مجله چینی‌ها» شاهد سبک نویی هستیم که می توان آن را نئونوآر نامید. این سبک لزوما احیا یا ادامه ژانر نوآر به شمار نمی رود، بلکه تلفیقی از قراردادهای این ژانر با سبک و لحن های دیگر است. به عنوان مثال زن اغواگر یکی از المان های ژانر نوار محسوب می شود، اما زن اغواگر در سبک نئونوآر تفاوت هایی دارد؛ در اینجا برخلاف زن اغواگر فیلمی مثل «شاهین مالت»، شاهد زنی معصوم هستیم، اگرچه در ظاهر اغواگر است. همچنین می توان به تفاوت های کارآگاه در ژانر نوآر و فیلمی مثل «محله چینی ها» اشاره کرد که تمام ویژگی های آن فضا را دارا نیست.
این منتقد سینمایی افزود: سبک نئونوآر نیز در دهه 70 متاثر از عواملی بود؛ جنگ ویتنام، سرخوردگی از نهضت های اومانیستی، ترور کندی و مارتین لوترکینگ، رسوایی های سیاسی و اجتماعی همچون واترگیت و.. همگی باعث شده بودند فضایی امیدبخش در جامعه وجود نداشته باشد. این سبک تا امروز نیز ادامه داشته و شاهد فیلم هایی همچون «بت من»، «هفت»، «بلید رانر»، «پیچ تند» و.. بوده ایم. شاید بتوان «محله چینی‌ها» را به نوعی آغازگر این سبک دانست.
خسرو دهقان نیز که در میان تماشاگران حضور داشت، به بیان نظرات خود درباره فیلم پرداخت و گفت: پولانسکی انسانی در تبعید بوده که به سینما علاقمند می شود و در سینما نیز جذب این قالب ها شده است.
تاثیر حوادث رخ داده در زندگی واقعی او بر فیلم هایش کاملا مشخص است. رابرت تاون نیز فیلمنامه نویسی قدرتمند است که تماشاگر را در فیلم دخیل می کند. در واقع اگر نقصانی در فیلمنامه به نظر می رسد، این موضوع به نیاز ما تماشاگران برمی گردد. در فیلم صرفا به شخصیت های فیلم و بده بستان های آنها پرداخته نشده، بلکه تماشاگر را نیز در فیلم سهیم کرده اند. این منتقد سینمایی در پایان و در اشاره به اسم فیلم گفت: محله ی معروف به «محله چینی‌ها»، مجموعه ای از تمام پیچیدگی ها، فساد، مخفی کاری و.. موجود در جهان است. هر کدام از شهرهای بزرگ دنیا در واقعیت دارای چنین محلاتی هستند که در آنها همه جور شرارتی رخ می دهد.

توضیحات / دانلود گزارش کد : 432
 دلارام اسدی کارگردان نمایش نبش قبر : با تغییر سالن اجرای نمایش به تماشاخانه ارغنون می رویم
خلاصه داستان :

کارگردان نمایش نبش قبر از تغییر سالن نمایش و تغییر یکی از بازیگران این تئاتر خبر داد.

 

دلارام اسدی بیان نمود: قرار بود که نمایش نبش قبردر سالن استاد فنی زاده مرکز آفرنیش منشور هنر روی صحنه برود اما به دلیل  برخورد نه چندان مناسب این سالن، مجبور به تغییر سالن نمایش شدیم.

 

وی افزود: متاسفانه اتفاق خوشایندی نبود و بابت این تغییر سالن مجبور به تقبل هزینه های زیادی شدیم خصوصا که یکی از بازیگران نمایش نیز عوض شد و برای این موضوع نیز باید پلاتو اجاره می کردیم تا بازیگر جدید با گروه تمرین کند.

 

اسدی ادامه داد: خوشبختانه مدیریت تماشاخانه ارغنون با ما همکاری خوبی داشت و برای اجرای نمایش سال را در اختیارمان گذاشتند.

 

وی درباره تغییر بازیگر نیز گفت: کامبیز نیک آمیز با ما در این نمایش همکاری نمی کند و به جای او طاها محمدی به گروه اضافه شد.

 

اسدی به اشاره به زمان نمایش تصریح کرد: نبش قبر از ۲۷تیر تا ۱۷ مرداد ساعت ۶ بعداز ظهر به مدت ۵۵ دقیقه روی صحنه می رود. با توجه به اینکه این ساعت برای اجرای نمایش در تابستان مناسب نیست امیدوارم نمایشمان به حدی خوب و قوی باشد که خودش برای خودش تبلیغ باشد که کسانی که به تماشای آن می نشینند، آن را به یکدیگر پیشنهاد کنند.

توضیحات / دانلود گزارش کد : 427
  سياوش طهمورث: نگران بیکاری ۸۰ درصد بازیگرانم
خلاصه داستان :

سیاوش طهمورث بازیگری است که سالها در عرصه تئاتر و تلویزیون فعالیت مستمر داشته است. او حدود ۶ ماه به سفر رفته بود و درباره آخرین فعالیت های خود به بانی فیلم می گوید:« دو پیشنهاد کار داشتم که مورد پسندم نبود. یک کار دیگر پیشنهاد شده که قرار است در آینده مشخص شود. فعلا بیکار هستم و در سینما و تلویزیون کار نمی کنم. برای بخش تئاتر در تلاشم که نمایشنامه ای را روی صحنه ببرم. بیکاری و بیکار بودنم مهم نیست اما نگران بیکاری ۸۰ درصد هنرمندان بیکار هستم.»
طهمورث با ابراز گلایه نسبت به جریان موجود می گوید:« وقتی سینما، سریال و تئاتر برای ما تبدیل به سرگرمی شده و ۸۰ درصد از بازیگران ما بیکارند و تنها عده ای معدود کار می کنند، چه بهتر که تعطیل شود و هرکاری می خواهند انجام دهند. این برای مدیرانی که بر مسند هنر نشسته اند عیب و نقصان به حساب می آید.»
او در ادامه با خطاب قراردادن مدیران اضافه می کند:«آقایان مدیر!… حداقل به خودتان فکر کنید و راهی برای این مسأله پیدا کنید که تنها عده ای محدود مشغول کار نباشند. این عده محدود نابغه هنر نیستند. وضعیت بازیگران در سینما و تلویزیون و تئاتر خیلی بد است. بد نیست چشمان خود را باز کنیم، نگاهی به دهه ۶۰ خود بیندازیم و ببینیم چه اتفاقی می افتد. کجا بودیم و الان کجاییم؟.. دهه ۹۰ حتی بدتر از دهه ۷۰ و ۸۰ شده ایم و همه چیز بدتر شده است. کجاییم؟… چرا چشم های خود را بستیم؟…وکلای ما عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نمی شوند چون هنری وجود ندارد و قبولش ندارند.»
او ادامه داد:«شرم آور است که مجلس مرا قبول ندارد و نمی آید حامی ام بشود. ما سینما و تلویزیون و تئاتر آنچنانی نداریم. البته این دلیل نمی شود که مطلقا بازیگر خوب وجود نداشته باشد؛ما بازیگران خوب و گزیده کار در سینما و تئاتر داریم. بروید سریال سال های قبل را ببینید و بررسی کنید چه کسانی چند بازی داشتند؟…بازیگری می شناسم که در طول یکسال چهار بار بازی کرده و این مسخره است و آیا نابغه هستند؟…کارگردانی می شناسم که دو سریال کار کرده است؛ مگر کارگردان دیگری وجود ندارد؟…افراد بسیاری می شناسم که طی این سال ها به یکباره تغییر رویه دادند و زیرچتر دیگری رفتند و کارهای دینی انجام دادند.»
طهمورث یادآوری کرد:«کسی که یکبار توبه کرد؛ صدبار دیگر هم توبه می کند و این مسأله در صدراسلام هم وجود داشته است. بازیگری را می شناسم که از بیکاری گریه می کرد. چه کسی باید جواب این افراد را بدهد؟…آیا افرادی که نوابغ عالم هنر هستند و تلویزیون را قبضه کرده اند باید جواب بدهند؟… بازیگری می شناسم که حتی برای سال ۹۷ هم قرارداد بسته است.»
این بازیگر با سابقه تئاتر درباره علت این اتفاقات در تلویزیون می گوید:«یکی از دلایل عمده این است که تلویزیون را خصوصی و باندبازی کردیم. مگر کارگردانان چقدر فکر و حضور ذهن دارند و اول باید خود را احیا کنند. به نظرم در این مسائل دلیل اقتصادی چندان دخیل نیست و ذهن هنرمند را نمی شود با پول جا به جا کرد و مانع شکوفایی آنها شد. کسی که آثار کم ارزش تحویل می دهد، هنرمند نیست و شکوفایی ندارد. مدیران برنامه ریز باید بررسی کنند کجا قرار گرفتیم و به کجا می خواهیم برسیم و بعد این راه را برنامه ریزی کنند و ما نمی توانیم با وجود باندبازی کاری انجام دهیم. تا وقتی دنبال تنها پول درآوردن هستیم، کاری نمی توانیم انجام دهیم.»

توضیحات / دانلود گزارش کد : 418
 حدیث فولادوند: خانم نیکجومند شبیه مادربزرگ من بود
خلاصه داستان :
متاسفانه با ایشان همکاری نداشتــم، ولی هم بازیگــــر پیشکسـوتی بودند و هم آن که شباهت زیادی به مادربزرگ خود من داشتنــد، برای همین خیلی دوستشان داشتم.
حدیث فولادوند،  در خصوص مرحومه ملیحه نیکجومند بیان نمود: من متاسفانه با ایشان همکاری نداشتم، ولی هم بازیگر پیشکسوتی بودند و هم آن که شباهت زیادی به مادربزرگ خود من داشتند، برای همین خیلی دوستشان داشتم و از این که ایشان را در قاب تلویزیون یا سینما می دیدم، لذت می‌بردم. ضمن این که همسرم رامبد شکرآبی در سریال «سرزمین ملائک» با وی همکاری داشتند و من به نمایندگی از او در این مراسم حاضر شدم، چون ایشان خیلی دوست داشتند که بیایند اما نتوانستند. وی درباره زمان به نمایش درآمدن تله فیلم «مصاحبه» گفت: فکر می‌کنم در مراحل آخر کارهای تدوین و صداگذاری باشد و برای نمایش آماده می‌شود.
فولادوند درباره نقش خود در این تله فیلم اظهار داشت: یک نقش متفاوتی بود که فکر می کنم باید دیده شود و نمی توانم راجع به آن نظر خیلی خاصی بدهم، اما از نقش های گذشته ام خیلی بهتر بود.
گفتنی است؛ تله فیلم «مصاحبه» به کارگردانی رسول محمدی و تهیه‌کنندگی سید محسن اورنگ است.
داستان این فیلم درباره فراموشی انسان‌هاست و این که در این دوران خداوند بندگانش را فراموش نمی کند.
در این فیلم بازیگرانی چون سیاوش خیرابی، حدیث فولادوند، پرستو صالحی، عنایت بخشی، کاظم افرندنیا، عزت الله رمضانی فر، زهره صفوی، روح الله مفیدی، حشمت آرمیده و… حضور دارند.

توضیحات / دانلود گزارش کد : 406
  شهرام لاسمی: تلویزیون از من استفاده ابزاری می کند
خلاصه داستان :

شهرام لاسمی مجری محبوب کودکان که بیش از ۵ سال است در تلویزیون حضور ندارد، از استفاده‌ی ابزاری تلویزیون از او فقط در برخی مناسبات و نوع پیشنهاد برای حضورش انتقاد کرد.
بازیگر کاراکتر «قلقلی»- شخصیت به یاد ماندنی محبوب کودکان ـ در گفت‌وگو با ایسنا از این بی‌مهری تلویزیون انتقاد کرد و گفت: سالهاست تلویزیون به من کار و آنتن نمی‌دهد، اما زمانی که مناسبتی می‌شود، می‌گویند باید در مناسبت‌ها پخش زنده داشته باشید و از من استفاده ابزاری می‌کنند. او با بیان این که این روزها فعالیتی در تلویزیون ندارد، با ابراز تاسف، گفت: بهتر است که سکوت کنم. این مجری خاطرنشان کرد: وقتی پدر و مادرها مرا می‌بینند، به من ابراز محبت می‌کنند و می‌گویند قلقلی خاطرات کودکی‌مان است و آن زمان حکم «عموپورنگ» را برایمان داشت، اما من به عنوان یک مجری برنامه‌های کودک ۵ سال است که بیکارم! در حالی که واقعا دوست دارم برای بچه‌های نسل امروز هم وظیفه‌ام را انجام دهم.
لاسمی ادامه داد: متأسفانه یکی از اشکالات کار ما در حوزه کودک این است که به افرادی بها می‌دهند که بیش از حد و اندازه روی آنتن بوده‌اند. او در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود در پاسخ به این پرسش که آیا این روزها پیشنهادی از شبکه کودک برای همکاری داشته‌اید؟ گفت: اگر پیشنهادی برای حضورم در برنامه‌های کودک شود، حتما قبول می‌کنم چرا که دوست دارم برای بچه‌های امروزی کار کنم. شبکه کودک کارتون‌های قدیمی، کارتون‌هایی که حتی ما خودمان کودک بودیم آنها را می‌دیدیم را پخش می‌کند، از این نظر برایم جالب بود.

توضیحات / دانلود گزارش کد : 388
نقدوبررسی مجموعه عکس های شهر نو(روسپی) کاوه گلستان
خلاصه داستان :

شهرنو در اوج خود 135 هزارمترمربع مساحت و به دو قسمت اصلی و فرعی تقسیم می شد.

قسمت اصلی شامل :خیابان های کمیل،استخر،قنات، توام بود که دارای 36 کوچه و در هرکوچه 30الی50 خانه وجود داشت.

در هر خانه چندین خانواده توامان زندگی می کردند و گاهی در یک اتاق چند مرد و زن می زیستند،محله جمشید از نگاهی دیگر به دو بخش قلعه و نجیب خانه تقسیم می شد که درواقع قلعه محل کار و نجیب خانه محل زندگی عادی روسپی ها بوده است که درجه روسپی گری در آن بسیار کم بوده. ده ها تئاتر و تماشاخانه، کافه در خیابان جمشید داخل شهرنو و خیابان های سی متری احداث و دوسینما نیز نیز در حوال آن شروع به کار کردند. محله شهر نو مرکز تجمع تن فروشان، قاچاقچیان، معتادان بوده و در عین حال در اطراف آن ده ها کافه سینما و کاباره و تماشاخانه از جمله کاباره شکوفه وجود داشته است. در سال 46-47 هزار و پانصد زن در شهر نو زندگی می کرده اند، آنها باید هر هفته به درمانگاه سر می زدند و هر شش ماه نیز آزمایش خون می دادند.

کاوه گلستان عکاس مشهور و فعال ایرانی که در سال 1329 در آبادان به دنیا امد و در سال 1382 در کردستان عراق بر اثر انفجار زمین کشته شد.

کاوه گلستان با پشتکار بی نهایتی که داشته توانسته بر خلاف عکاسان دیگر به شهر نو رفته و با خانم های آنجا ارتباط برقرار کرده است و با شرایط زندگی آنها آشنا شده است و توانسته یک مجموعه خوب را جمع کند (زنان روسپی شهر نو کاوه گلستان)

که نه تنها در زمان خود بلکه هنوز هم آوازه ی شهر نو کاوه گلستان هست.

آن زنان روسپی از بین رفته اند .زنان، آن محله، آن شهر نابود گشته اما تمام تصاویر هستند با دیدن این تصاویر می توانیم به سختی زندگی آن شهر به شرایط زندگیشان به غم ها و به تنهایی هایشان پی برد که چرا تو این شرایط زندگی کرده اند ؟

همه ی ما مردم عادی به آن ها به عنوان یک زن بد کاره نگاه  میکنیم همه ی آن ها را یکی می کنیم به یک چشم نگاه می کنیم که گویی از اول اینطور بوده اند این سبک زندگی را دوست دارند اما کاوه گلستان به انجا رفت تا با آن ها صحبت کند و به مردم عادی زندگی و شرایط سخت و نا خواسته ی آن هارا نشان بدهد.

خیلی ها با دیدن عکس ها و شنیدن صحبت های آنان به اشتباه خود پی برده اند و همین مسئله کاوه گلستان را به هدف خود رساند.

به عکس ها نگاه می کنیم چه می بینیم ؟؟؟

یک زن_اتاق تنگ و تاریک_ پنکه_پوستری روی دیوار...

یک زنی تنها بر روی تخت نشسته، او زنی تنهاست

مات و مبهوت به دوربین نگاه می کنند ،ژستی به خود نگرفته اند آن ها خود خودشان هستند و این بهترین و ساده ترین المان است تا تنهایی و غم زنان روسپی را نشان بدهد.

اتاق تنگ و تاریک پنکه و پوستر روی دیوار

زندگی ساده زنان روسپی را نشان می دهد که آنها در شرایط سختی زندگی می کردند.

و همه ی این حرف ها و شرایط در 99% عکس های این مجموعه کاوه دیده می شود.

لباس هایی که زنان بر تن کرده اند به سادگی نشان میدهد که فصل، فصل گرماست و زندگی روسپی را در تابستان نشان داده است.

کار زنان روسپی را بایک نشانه ی کوچک نشان داده شده است و آن تخت است.

و کاوه گلستان به خوبی توانسته از نشانه ها به زبان ساده صحبت کند و در فریم های دیگر آمده است کمی واید تر کار کرده است، بخشی از آشپز خانه را نشان داده است ، بخشی از حیات خانه ...که این ها هم مثل من و تو زندگی می کنند .

اما تعداد این فریم ها خیلی کم است و بیشتر از فریم های ثابت اتاق، زن تنها، تخت، پوستر روی دیوار... به نظر بنده باید بیشتر از لنز واید استفاده می کردند.

سوژه ها در 90% فریم ها به دوربین نگاه می کنند در صورتی که خیلی از عکاسان بزرگ بر این معتقدند که سوژه نباید به دوربین نگاه کنند ( به نظر بنده در خیلی از مواقع این نکته اشتباه بوده است) یعنی قابل درک نبوده است اما حالا با دیدن این مجموعه کمی خوشحال به نظر میرسم. پی بردم که بله می شود در بعضی مواقع از سوژه ها درخواست کرد به دوربین نگاه کنند تا با بیننده ها ارتباط مستقیم بگیرند.همانطور که می دانیم عکس یک لحظه است که ثبت می شود و با یک لحظه سوژه و عکاس باید حرف را با نگاهشان بفهمانند برعکس فیلم و سریال که خیلی راحت بتوانند صحبت کنند حرف هایشان را بگویند.

گرچه وقتی کاوهتمام حقیقتها را آشکار کرد مردم نتوانسته بودند آنها را پذیرا باشند یا قبول کنند برایشان سخت بود اما واقعیت بود تا کجا مردم می خواستند چشم های خود را ببیند و تلخی های جامعه و دنیای خود را نادیده بگیرند؟

در قبل به این اشاره کرده بودم که مردم توانسته بودند با دیدن عکس ها آن هارا قبول کنند اما همه ی آنها نه کمی برایشان سخت بود.

بعد از انقلاب سال 1357 شهرنو برپا بود اما دیگر این شهر با اعتقادات مردم خیلی فاصله داشت دیگر نتوانسته بودند کوتاهی کنند به همین دلیل در یک روز از حدود ساعت پنج بعد از ظهر در اطراف (قلعه شهرنو) به تدریج مردم لجتماع کردند و مدت زیادی زیادی نگذشت که اجتماع افراد با تظاهرات توام شده ابتدا ماموران فرمانداری نظامی از مردم خواستند که پراکنده شوند و پس از مدتی اقدام به تیر اندازی هوایی کردند و با رفتن ماموران دوباره اجتماع کثیری از مردم در اطراف محله روسپیان تشکیل شد و با وسیله ای که از قبل تهیه شده بود خانه ها و مغازه ها ی داخل قلعه به آتش کشیده شد.

چند تن تاز شاهدان عینی  اظهار داشتند تعدادی از روسپیان در این وقایع مجروح و دوتا سه نفر کشته شده اند به این ترتیب روسپی خانه بزرگ شهر به آتش کشیده شد، ماموران آتش نشانی که پیرو اعلامیه قبلی خود ضمن اعلام همبستگی با مردم اعلام کرده بودند از خاموش کردن آتش هایی که مردم خود داری خواهند کرد در نتیجه اقدامی برای خاموش کردن این آتش ها صورت نگرفت.

و به این ترتیب شهر نو روسپی نابود شد اما مجموعه های کاوه گلستان هست و یاد اوره روزهای سخت زنان روسپی شهرنو.

شکیلا خالدی

توضیحات / دانلود گزارش کد : 379
مجموعه عکس زنان مجلس دهم با رویکرد زن در جامعه مرد سالارموردنقدوبررسی قرار گرفت
خلاصه داستان :

اگرچه زنان به ظاهر در مجلس شورای اسلامی جایگاه قابل توجهی را در اختیار نداشتند ، اما نباید از این نکته غافل ماند که این زنان و بانوان جامعه بودند که توانستند فرزندان خود را تربیت کرده و آنها را راهی مجلس و یا دیگر مناصب اجتماعی ، اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی کشور کنند .

این مجموعه روایتی است مصور از زنان منتخب مجلس دهم که عکاس با نگاهی متفاوت هر کدام از نمایندگان را در حوزه انتخابیشان مقابل دوربین قرار می دهد و هر کدام به سوالی کوتاه درباره دغدغه‌ها و اهدافشان در دوران نمایندگی پاسخمی گویند.

منا هوبه فکر عکاس خبرگزاری ایسنا متولد 1365 ْ. حدود 10 سال است که در ایسنا عکاسی مطبوعاتی می کند او در دبیرستان گرافیک خوانده و لیسانس عکاسی را از دانشکده هنر و همزمان با شروع تحصیل در خبر گزاری ایسنا مشغول به کار می شود . از جمله موفقیت هایی که او در طول این سال ها کسب کرده است را می توان به سه دوره متوالی به عنوان استعداد جوان در بخش ریز 25 سال از سوی جشن تصویر سال و همچنین نفر اول مسابقه ورزش و هواداران و 2 نمایشگاه گروهی را نام برد.

در این مجموعه زنانی را می بنیم که قرار است به عنوان سیاستمداران  و نمایندگان منتخب مردم همانند مردان این سرزمین در یک فضای سیاسی در کنار یکدیگر کار کنند .

جامعه ایران در حال گذر از نگرش کهن به مدرن است در این میان زنان به دلیل باور های گذشته و ساختارهایی که اجتماع دارد از تعاملات اجتماعی و سیاسی دور مانده اند و راه یابی برای زنان به سطوح بالای سیاسی و اجتماعی بسیار دشوار است و تلاش بسیار را می طلبد بنابراین می بایست فرصت ها و امکانات برابر ایجاد شود تا زنان نیز بتوانند به راحتی مردان مسندهای سیاسی و اجتماعی را از آن خود کنند .

فرهنگ مرد سالاری با تقسیم کار و محول نمودن امور منزل به زنان عملا به نوعی سبب سلب فرصت مشارکت برابر زنان و مردان را فراهم نموده است و به تدریج این نگرش به صورت ارزش در آمده است در این میان زنان بسیاری در ایران با تلاش فراوان توانسته اند هم مادران خوبی برای فرزندانشان باشند و هم به مناصب مهمی در جامعه دست پیدا کنند این تعداد زنان می توانند الگویی باشند برای تلاش بیشتر دیگر زنان این سرزمین در عرصه های دیگر.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی با افزایش رشد حضور زنان در مراکز عالی تحصیلی مشارکت سیاسی زنان نیز مفهوم گسترده تری پیدا کرد و در شرایطی که هنوز عرصه سیاست در کشورهای مختلف دنیا در تسلط مردان قرار دارد و حضور زنان به عنوان سیاستمداران ارشد یک استثنا تلقی می شود شاهد حضور زنان در پارلمان کشورمان هستیم و این نقطه امیدی است برای درهم شکستن فضای مردانه سیاست.

 

نکته قابل توجه در نمایندگان زن مجلس نمودار سنی آنهاست در میان این بانوان از خانم 58 ساله که متولد 1336 است وجود دارد تا خانم 30 ساله که متولد 1364 . با این حال ، در مقایسه با نمایندگان مرد میانگین سنی زنان در دوره دهم پایین است و اختلاف سنی میان آنها نیز حداکثر از 30 سال تجاوز نمی کند.

ورود بانوان جوان به مجلس از نظر برخی کارشناسان نوید بخش فردایی بهتر برای بانوان کشور در صحنه های سیاسی اجتماعی اقتصادی و فرهنگی است و انتظار می رود آنها با استفاده از دانش و انرژی خود و بهره بردن از تجربه نمایندگان مسن تر بتوانند از پس مسئولیت بزرگ و خطیر نمایندگی مردم سربلند بیرون بیایند و وکلایی شایسته و لایق در مجلس باشند.

 

 

 

حضور زنان در این سال های اخیر در عرصه سیاست و با گذشت حدود 4 دهه از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و کمرنگ شدن نگاه جنسیتی نشان دهنده آینده ای روشن برای زنان سزرمینمان است و همچنین با افزایش رشد حضور زنان در مراکز عالی تحصیلی پس از پیروزی انقلاب اسلامی مشارکت زنان نیز مفهوم گستره تری پیدا کرده است زنان می توانند همانند مردان در تعیین سرنوشت سیاسی اجتماعی فرهنگی اقتصادی کشور نقش مهمی داشته باشند و همچنین نظام سیاسی نیز باید شرایط مساوی برای مردان و زنان را نیز فراهم آورد و به دلیل سلیقه های شخصی و خرافات اجتماعی نمی توان زنان را از برعهده گرفتن بسیاری از شغل ها باز داشت .

بنابراین تنها هدف سیاست فراهم نمودن زمینه شغلی برای زنان نیست بلکه آنها درصدد هستند به گونه ای سیاست گذاری کنند که هم از توان جسمی و روحی زنان برای توسعه اقتصادی جامعه استفاده کنند و هم رشد معنوی زنان را دامن زنند.

 

 

 

با تشکر

فاطمه مقدسی

دانشکده خبر

توضیحات / دانلود گزارش کد : 378
عکس های مستند حسین فاطمی با عنوان  سفر یک ایرانی  مورد نقد و بررسی قرار گرفت
خلاصه داستان :

" سفر یک ایرانی " عنوان عکسهای حسین فاطمی که در سال 1392 ( 2013 ) در سایت پانوس منتشر شده در دوبخش فنی ، حقوقی و اخلاقی نیاز به تجزیه و تحلیل دارد ، در کارنامه وی حضور در چند جشنواره داخلی و همکاری با مجله تایمز مشاهده می گردد ، درمتن ارائه شده به روابط ایران و آمریکا ، تغییرات فرهنگ جوانان ازجمله پوشش، مسائل مختلف اجتماعی و سیاسی ازگذشته تا کنون درنهایت به تحریم کشورمان اشاره دارد . تصاویری از اعدام ، ورزش زنان ، جشن تکلیف ، تفریحات جوانان ، محفل های خصوصی ، مانورنظامی ارائه نموده ،بخش اعظم تصاویر را محوریت زنان و دختران در برگرفته است  .

قرار دادن تک عکس های متفاوت به لحاظ موضوعیت در کنار هم برای روایت کردن اتفاقات جامعه مدنظر بوده و تمرکز بر کدامین سوژه و پاسخ به کدام بخش از ناهنجاری ها ، مشخص نیست .

ماهیت مستند با الهام از پدیدار شناسی تنها برعمق ، ابعاد ، ذهنیت و بلکه به کیفیت پدیده اجتماعی متمرکز است و با پیگیری منظم به دنبال ان است که  واقعیت های  بنیادی روابط جمعی را کشف کند ،  یعنی بیان آن چیزی که در حال اتفاق افتادن بوده است  که بدون دخالت و به وسلیه عکس منعکس می شود ، مازلو روانشناس در بخشی ازکتاب خود می نویسد :

 " روانشناس پویا دوربین عکاسی یا ضبط صوت مکانیکی نیست ، او علاقه مند است که دلیل وقوع امری را بداند و نیز بداند که چه اتفاقی خواهد افتاد "

مجموعه عکسهای مستند دارای توالی است که توانائی پاسخگوئی به بخش اعظم سوالات مخاطب خود را داشته باشد و بتواند از ابتداء و انتهای داستان معناو مفهوم جدیدی را مطرح کند ، بخشی به حالت طبیعی قابل لمس وبخش دیگرذهنیات مخاطب است که با اطلاعات تکمیلی به توصیفات عینی و بی طرفاو را از اتفاق و یا رویداد اگاه می سازد ، بصورت نمونه : انجایی که از دختری عریان با استفاده از کپشن برای همزات پنداری مخاطب استفاده کرده است و یا عکس دیگر کهزنینشسته برروی کاناپه در کنار تصویر زن خواننده ای که برروی صفحه نمایش تلویزیون کامل ثابت شده و دختری که به شکل  مصنوعی در حال نیایش و دعا بر سجاده ای است ، ایننشانه ها در یک لحظه و در یک مکان به  حالت طبیعی اتفاق نمی افتد ،  زیرا هر فردی برای دعا ونیایش احتیاج به تمرکز دارد وقطعا مکانی دیگر فضای عمومی را انتخاب می کند ، رد ذهنی عکاس در تصویر فوق که بگوید این اتفاقی است که رخ داده و بسیار خارج از فضای مستند به آن ترمیم پیدا کرده و در بعضی از ثبت ها همانند تصویر لباس های زیر زنانه ، پشت بام وغیره مشاهده و حس می گردد.

شتابزدگی در پرداختن به موضوع زن امروز قابل بررسی از دو منظر  اخلاقی و حقوقی است :

 1 –آیا دختران و زنان  از انتشار عکسها اگاهی داشته اند ؟( حریم خصوصی )

 2 –آیا زن جامعه ایرانی با این سری تصاویر که با موضوع های پراکنده در کنار هم ارائه شده تخریب نگردیده است  ؟  طرح سوال های فوق براساس عدم انسجام در روایت های جداگانه و غیر واحد بوده زیراپس از انتشار تصاویر فوق چند عکستوسط آژانس منتشر شده از روی وب سایت حذف می گردد و خانم " ن – س " به عنوان شاکی خصوصی مطرح می شود و این نشان می دهد :  سیاست رسانه و مدیا که تصاویر  فوق را منتشر نموده با رویکرد فرهنگ و جامعه ایرانی کاملا اشنابوده که عکاس توانسته بخش سرویس عکس را مجاب به  انتشار و سپس حذف تصاویر کند ، یعنی بازخورد پیام هم برای عکاس یا رسانه  اش دارای اهمیت قرار داشته ، قطعا فراگرد انتشار انغیر قابل پیش بینی بوده است .

نداشتن امار صحیح در بیانیه و رعایت نکردن ساختار توالی در ارائه تصاویر این سوال مطرح می گردد :

آیازن در کل جامعه ایرانی اینگونه است ؟

بررسی جرم می تواند  توهین به هر رفتاری باشد  که رخ دادهاست و به هر نحوی موجب وهن حیثیت کسی یا کسانی در نظر افراد متعارف و معمولی جامعه گردد، هر نوع توهین به زن به دلیل حفظ ادب و نزاکت اجتماعی برای قانون گذار اهمیت دارد چیزی که در سری عکسهای حسین فاطمی رعایت نشده است .

نهایت ما با تجزیه درونی عکاس و پاسخ به نیازهای درونی اش نسبت به خود و نه ماهیت رسالت یک فتوژورنالیسیم حرفه ای رو به رو هستیم .

مهدی حسینی – کارشناس عکاسی خبری

دانشکده خبر – خرداد 1395

توضیحات / دانلود گزارش کد : 373
  شورجه: نگاه جهانی به سریال «حضرت موسی(ع)» داریم
خلاصه داستان : جمال شورجه کارگردان سریال «حضرت موسی (ع)» از کاهش تعداد قسمت‌های این سریال و نهایی شدن متن برای شروع مرحله پیش تولید آن تا دو ماه آینده خبر داد.
«جمال شورجه» کارگردان سریال «حضرت موسی (ع)» که به زودی وارد مرحله پیش تولید خواهد شد، درباره وضعیت تولید این سریال تاریخی و الف ویژه در گفت‌وگو با فارس عنوان کرد: از سال گذشته موسی (ع) برای بررسی و کارشناسی به مرکز گسترش فیلم نامه نویسی ارجاع شد و پس از جلسات متعدد مقرر شد، از تعداد قسمتها کاسته شود.
در حال حاضر مراحل نگارش متن سریال به پایان رسیده و فیلمنامه تحویل مرکز شده و در حال اعمال اصلاحاتی هستیم که درباره متن اعمال نظر کرده اند. متن این سریال در جلسات مستمری با حضور کارشناسانی همچون حجت الاسلام و المسلمین رحیم زاده، آقای منصور براهیمی، حاج آقای مصطفوی به نمایندگی از حجت الاسلام و المسلمین مهدی طایب که مشاور محتوایی فیلمنامه هستند و بنده برگزار می‌شود.
وی با اعلام زمان پایان مراحل اعمال اصلاحات بر متن افزود: پیش بینی مان این است که این نظرات حداکثر تا دو ماه آینده بر متن اعمال شده و آماده شروع مرحله پیش تولید شویم. اکنون ما با هدف کوتاه تر شدن متن مشغول انجام تغییرات هستیم، اما این تغییرات بسیار حساب شده است و به این ترتیب نیست که چند قسمت از ابتدا به طور کامل حذف شود. بلکه بخش‌هایی از داستان کم می شود تا آن را به تعداد قسمت‌های مطلوب برسانیم.
شورجه با اشاره به همراهی‌اش با این پروژه از ابتدای فرآیند تحقیق و پژوهش تاکنون، درباره ضرورت آغاز تولید سریال ها با فیلمنامه های کامل بیان کرد: قطعا شروع روند ساخت یک سریال با فیلمنامه کامل، هم به لحاظ اقتصادی به نفع سازندگان است و هم برای صداوسیما امکان برآورد دقیق تر و بهتر هزینه های را ساده تر می کند و از نظر کیفیت نیز نتیجه بهتری به دنبال خواهد داشت. ما سال ها این بحث با تلویزیون داشته ایم، که یک سریال تنها در شرایط پایان نگارش فیلمنامه اش می تواند برآورد دقیق هزینه شود. تمامی جزئیات از جمله جلسات حضور بازیگران و تعدادشان و هزینه های جاری با در اختیار داشتن متن کامل مشخص خواهد شد. اگرچه فیلمنامه به هر حال در مرحله ساخت هم در جزئیات تغییراتی دارد، اما باید از ابتدا کامل باشد.
کارگردان فیلم «سی و سه روز» درباره علت انتخاب حضرت موسی(ع) به عنوان قهرمان قصه سریال جدید خود گفت: ایشان از پیامبران اولوالعزم هستند و بیشترین آیات قرآن کریم به عنوان کتاب مقدس و دینی مسلمانان که به زندگی سایر پیامبران پرداخته است، درباره آن حضرت است. حضرت موسی(ع) لقب کلیم الله لقب دارند و تنها پیامبری هستند که ارتباط کلامی با خداوند برقرار می کردند. در روایاتی منسوب به پیامبر اکرم داریم که عین به عین زندگی موسی (ع) را شبیه زندگی خود دانسته اند و حتی جفاها و اذیت و آزارهایشان از سوی دیگران هم شبیه زندگی موسی (ع) خوانده اند. چنانچه در تمثیلی می فرمایند امام علی (ع) شبیه هارون برای موسی (ع) نسبت به خود هستند. وی افزود: این تشابهات زندگی حضرت محمد(ص) و زندگی حضرت موسی (ع) به علاوه حکمت ها و قصه های قرآنی نسبت به زندگی سایر پیامبران بیشتر است. همچنین جایگاه والای حضرت موسی نزد خداوند که درخواست هایشان برای معجزه آوردن اجابت می شده است، دلایل آشکاری برای پرداختن به زندگی آن حضرت است. ضمن این که در این سریال نگاهی جهانی نسبت به حضرت موسی (ع) خواهیم داشت و حتی متن سریال نسبت به تورات شخصیت زیباتری را از حضرت موسی (ع) به رشته تحریر در آورده است. چراکه به نظرمان رسید در بخش هایی از تورات به ایشان بد پرداخته شده است و سعی کرده ایم در فیلمنامه این موضوع را تطهیر کنیم. زیرا ما معتقد به عصمت پیامبران هستیم و در متن سریال حساس تر ، دقیق تر و با مسئولیت بیشتری شخصیت حضرت موسی (ع) را ترسیم کرده ایم.شورجه در پایان مهم ترین منابع مورد استفاده برای نگارش فیلمنامه این سریال را قرآن کریم و اشتراکات و آیات آمده درباره حضرت موسی (ع)، تورات و المیزان نوشته مرحوم علامه طباطبایی دانست. مراحل نگارش فیلمنامه سریال «حضرت موسی (ع)» چندی پس از پایان پخش سریال یوسف پیامبر توسط زنده یاد فرج الله سلحشور در سال ۸۹ آغاز شد.

توضیحات / دانلود گزارش کد : 361

اخبار سینما

اخبار سینمای داخل و خارج

250 فیلم برتر

250 فیلم برتر از نگاه سایت imdb

نقد و بررسی

نقد و بررسی بهترین فیلم های جهان