close
دانلود آهنگ جدید
فرهنگ و جامعه

دنیای سینماوتئاتر/اخبار فرهنگی و هنری

http://www.arnikatheater.ir/

فرهنگ و جامعه

فرهنگ و جامعه

فرهنگ و جامعه

جدید ترین مطالب سایت

Last posts
پوشش معتمدآریا در جشنواره ونیز مورد توجه کاربران فضای مجازی
خلاصه داستان : بحث نحوه پوشش بازیگران ایرانی به عنوان یک سوژه جذاب که به مدد فضای مجازی بیش از قبل هم دیده می شود، آخر هفته گذشته دوباره داغ شد. زمانی که انتشار تصاویر‌ پوشش فاطمه معتمدآریا در جشنواره ونیز مورد توجه کاربران فضای مجازی قرار گرفت.
معتمدآریا یکی از داوران بخش اصلی هفتاد و پنجمین دوره جشنواره فیلم ونیزدر بخش افق ها است که آخر هفته گذشته تصاویر حضور و در مراسم فتوکال این رویداد سینمایی منتشر شد.
نوع لباسی که این بازیگر مطرح سینمای ایران انتخاب کرده بود، در معرض قضاوت خیلی از کاربران قرار گرفت و موافقان و مخالفان درباره اش چه کامنتهایی که ننوشتند.
طرفداران انتخاب این لباس را حق مسلم معتمدآریا دانستند وحتی از شیک بودن آن و تناسب اندام این بازیگر در دوران میانسالی تعریف هم کردند. در مقابل منتقدان جدا از انتقاد از پیش کشیدن بحث حجاب، نوع این پوشش را هم بر نتافتند و آنرا غیر اسلامی و غیر دینی خواندند. برخی از این دسته افراد با طعنه به سن این بازیگر این لباس را بیشتر مناسب افراد جوان دانستند و گروهی هم آنرا لباسی مناسب مراسم خانوادگی توصیف کردند!
با اذعان به اینکه به هر حال در جامعه ما فضای مجازی و شبکه های مجازی این امکان را برای همه اقشار فراهم کرده تا درباره مسائل مربوط یا نامربوط اظهارنظر کند و تئوری ببافند، به نظر می رسد شاید بد نباشد متولیان غیر دولتی این سینما فکری به حال نحوه انتخاب سینماگران برای حضور در محافل جهانی بیندیشند و برایش برنامه ریزی کنند.در شرایطی که اغلب سینماگران ایرانی گویی با تلقی نادرستی از رویدادهای هنری جهانی دست به انتخاب لباس می زنند و حتی گاه از آنسوی بام نیز به پایین می افتند، شاید بد نباشد سینمایی ها طی یک همفکری درون گروهی، تمهید و چاره ای برای این بخش مهم به عنوان ویترینی جذاب برای کشورمان و نقش مثبت آن در ارائه فرهنگی ایرانی در سطح جهانی بیندیشند. کم نیستند طراحان لباس خوش ذوق ایرانی که می توانند در مشورت با این سینماگران هنر خود را در قالب طراحی و دوخت لباسهای زیبا به دنیا صادر کنند . چه بسا بازاریابی خوبی هم در این زمینه صورت بگیرد.
بویژه اینکه در بعضی از موارد واقعا به نظر می رسد کامنتها یا ایرادات کاربران مخالف نسبت به پوشش برخی از بازیگران ایرانی در رویدادهای هنری و فرهنگی جهانی بیراه هم نباشد!
فاطمه معتمدآریا در جشنواره امسال فیلم ونیز در کنار آتینا تسانگاری کارگردان، فیلمنامه‌نویس و تهیه‌کننده زن یونانی، مایکل آلماریدا کارگردان آمریکایی، فردریک بونو منتقد فرانسوی، محمد حفظی فیلمنامه‌نویس و تهیه‌کننده مصری، آلیسون مک لین کارگردان و فیلمنامه‌نویس زن کانادایی و آندرا پالائورا به عنوان داور حضور دارد و گیرمو دل‌تورو امسال ریاست هیات داوران را برعهده دارد.
یادآور می شود؛ در میان فیلم‌های حاضر در بخش افق‌های جشنواره ونیز، فیلمی از ایران با عنوان «همچنان که می‌مردم» به کارگردانی مصطفی سیاری و با بازی الهام کردا و نادر فلاح دیده می‌شود.

توضیحات / دانلود گزارش کد : 985
داوری ۴۴۹ اثر در نهمین جشنواره داستان انقلاب
خلاصه داستان : دبیر نهمین دوره جشنواره داستان انقلاب از داوری ۴۴۹ اثر از ۲۴۲ نویسنده در این دوره از این جشنواره خبر داد.

به گزارش دنیای سینماوتئاتر، منیژه آرمین دبیر نهمین دوره جشنواره داستان انقلاب در نشست رسانه‌ای هفته هنر انقلاب اسلامی‌به تشریح برنامه‌های این دوره از جشنواره پرداخت.

وی در بخش نخست سخنان خود در گفتاری کوتاه با اشاره به جریان داستان نویسی انقلاب گفت: داستان انقلاب پدیده‌ای نیست که در سال ۵۶ یا ۵۷ شکل گرفته باشد بلکه ریشه‌های عمیقی در گذشته‌های دور کشور دارد. به نظر من در سال‌های اخیر متوجه این مساله شده‌ایم که محدود کردن داستان انقلاب به یک برهه خاص بسیاری از شخصیت‌ها را در این جریان کلیشه‌ای کرده بود در حالی که طیف وسیعی از سوژه‌ها را می‌توان در آن در نظر داشت.

وی ادامه داد: داستان انقلاب امروز از شعارزدگی سابق خود گذشته و پوسته قبلی اش را شکافته است، می‌توانیم آن را به یک موجود  تازه تولد یافته تشبیه کنیم، موجودی که در درون خود هویت انسان را در برهه‌های زمانی و پدیده‌های تاریخی روایت و تاثیر فرهنگی جهانی پیدا کرده است.

آرمین در ادامه با اشاره به اظهارنظرهایی که داستان انقلاب را پدیده هنری شعارزده می‌نامند، گفت: بسیاری از رویدادهایی که روایت از آنها منجر شده جریان ادبی انقلاب اسلامی‌را شعارزده بگوییم دارای اصالت بود. انقلاب ما انقلابی بود که توانست مردم را با یکدیگر هماهنگ، هنرمندان را با مردم آشتی دهد آن هم هنرمندانی که برج عاج نشین و به دور از مردم بودند به همین خاطر بود که دیدیم انقلاب توانست دانشگاه را از مردم پر کند و مساجد را از دانشجویان. البته امروز هم هنر و ادبیات ما متحول شده و در حال تحول نیز هست. بسیاری از بخش‌های آن جنبه تحلیلی پیدا کرده و به ریشه‌ها و پیامدهای انقلاب توجه می‌کند. به همین خاطر من احساس می‌کنم امروز در جایگاهی هستیم که در حال حرکت به سمت تعادل در میان ساختار و محتوای این ادبیات هستیم.

دبیر نهمین دوره جشنواره داستان انقلاب در بخش دیگری از این نشست خبری با اشاره به آمارهای این دوره از جشنواره گفت: ۴۴۹ اثر از ۲۴۲ نویسنده به دبیرخانه رسید که شامل ۶۵ داستان کوتاه نوجوان، ۲۹ رمان نوجوان، ۲۷۶ داستان کوتاه بزرگسال و ۷۹ رمان بزرگسال بود. این آثار از سوی ۱۱۵ نویسنده زن و ۱۲۷ نویسنده مرد به دبیرخانه ارسال شد.

وی افزود: در بخش بزرگسال با داستان خوب، کم مواجه نبودیم به همین خاطر داوران ما برای انتخاب آثار برگزیده بحث زیادی کردند اما در بخش نوجوان متاسفانه چندان با آثار درخشان مواجه نشدیم که به نظر جا دارد با حضور نویسندگان، روانشناسان، خود مخاطبان جلساتی را برای علت این پدیده برگزار کنیم.

مراسم اختتامیه این دوره از جشنواره داستان انقلاب بیستم فروردین ماه در تالار سوره حوزه هنری برگزار می‌شود.

توضیحات / دانلود گزارش کد : 772
فینالیست‌های جایزه ادبیات زنان بریتانیا معرفی شدند
خلاصه داستان :

جایزه ادبیات زنان بریتانیا که با عنوان بیلیز شناخته می‌شود، در حالی فهرست نامزدهای نهایی خود را اعلام کرد که نام مارگارت آتوود نویسنده نامدار کانادایی در این فهرست دیده نمی‌شود.

به گزارش ارنیکا به نقل از گاردین، در انتخابی غیرمنتظره یک کتاب علمی تخیلی که تصویری از جهانی را ارایه کرده که در آن زنان با قدرت گسترده می‌توانند در برابر مردان ایستادگی کنند و حتی آن‌ها را بکشند، به عنوان یکی از فینالیست‌های جایزه بیلیز که به ادبیات زنان اهدا می‌شود، به فهرست نهایی راه یافت.

نائومی آلدرمن خالق این کتاب با عنوان «قدرت» یکی از ۶ فینالیست این دوره از جایزه بیلیز است.

این جایزه ۳۰ هزار پوندی برای حمایت از ادبیات زنان نویسنده اهدا می‌شود و از سال ۱۹۹۶ تاکنون اهدا شده است.

اسامی فینالیست‌های این دوره در مراسمی که دیروز در لندن برگزار شد اعلام شد. در این فهرست لیندا گرانت یکی از برندگان پیشین این جایزه نیز جای دارد. ایوبامی-آدبایو یک نویسنده نوقلم نیز موفق شده تا به عنوان فینالیست خود را بالا بکشد.

کتاب آلدرمن که چهارمین اثر وی است، رمانی درباره یک دختر نوجوان است که قادر است با یک لمس، فردی را بکشد. به گفته رییس هیات داوران خوانندگان مرد یا زن با خواندن اولین صفحه از این کتاب جذب آن می‌شوند و نمی‌توانند آن را پایین بگذارند.

در این فهرست ۳ نویسنده بریتانیایی جای گرفته آند که شامل آلدرمن با رمان «قدرت»، گرانت با رمانی با عنوان «دایره تیره» که در دهه ۱۹۵۰ می‌گذرد، و گویندولاین رایلی برای رمان «عشق اول» هستند.

آدبایو نویسنده نیجریایی نیز با اولین رمانش با عنوان «با من بمان» در این فهرست حضور دارد. رمان او در نیجریه و در دهه ۱۹۸۰ اتفاق می‌افتد.

سی‌ای مورگان نویسنده آمریکایی دیگر فینالیست این فهرست است که با عنوان «ورزش پادشاهان» در این رقابت بالا آمده است. این کتاب نقدی بر رقابت است.

مدلاین تین نویسنده کانادایی نیز با رمانی با عنوان «نگو چیزی نداشتیم» که فینالیست جایزه بوکر هم بود، در این فهرست جای دارد.

این دوره از جوایز بیلیز با اعلام نام ۱۶ رمان در فهرست اولیه شروع این رقابت را رقم زده بود. در آن فهرست نویسندگان مطرحی چون مارگارت آتوود، آنی پرلوکس و رز ترمین جای داشتند که هیچ یک به مرحله نهایی راه نیافتند.

الی اسمیت، زادی اسمیت، چیماماندا نگوزی آدیچی و آندرآ لوی از جمله برندگان این جایزه در سال های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۲ و زمانی هستند که این جایزه با نام اورنج شناخته می‌شد.  

توضیحات / دانلود گزارش کد : 771
 انتقاد وزیر آموزش و پرورش از تدریس دوساعته کتاب تفکر
خلاصه داستان : وزیر آموزش و پرورش با انتقاد از تدریس دوساعته کتاب تفکر گفت: دانش آموز در ۳۶ ساعت هفته باید تفکر کند و هیچ جای دنیا تفکر را دو ساعته نمی‌آموزند.

به گزارش سایت دنیای سینماوتئاتر، فخرالدین دانش آشتیانی در نخستین نشست عمومی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی با اشاره به شعار سال۹۶ گفت: اعتقاد دارم تا زمانی که نظام آموزشی را درست نکنیم تولید و اشتغال نداریم.

وی با بیان اینکه مهم‌ترین مسئله در تولید و اشتغال، امنیت و بها دادن به سرمایه انسانی است، به ضرورت نیروی کارآمد اشاره کرد و گفت: اگر در نظام تعلیم و تربیت، مهارت به دانش آموزان آموزش دهیم نیروی کارآمد در مقطع دیپلم خواهیم داشت و به راحتی وارد بازار کار می‌شوند.

دانش آشتیانی تأکید کرد: در هیچ جای دنیا نمی‌بینیم که راجع به تفکر یک کتاب دو ساعته برای تدریس داشته باشند باید ۳۶ ساعت هفته را دانش آموز تفکر کند.

وی ادامه داد: دانش آموز با استفاده از مهارت تفکر و خرد جمعی می‌تواند پس از فارغ‌التحصیلی برای ایجاد شغل خود تفکر کند. اگر آدم متفکری نباشد همیشه به دنبال کپی سازی است و هیچ ایده‌ای ندارد.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در تولید یکی از مسائل مهم قدرت ریسک پذیری است گفت: این مهارت را دانش‌آموز باید از کجا یاد بگیرد؟ معلم و مدرسه نقش کلیدی در انتقال مهارت دارند. حجم کتاب‌های درسی و مطالب باید طوری باشد که معلم بتواند به بهانه موضوعات کتاب درسی این مهارت‌ها را نیز به دانش آموزان یاد دهد.

وی تأکید کرد: مهم‌تر از جدول ضرب مهارت‌هایی است که دانش آموز باید از کتاب درس یاد بگیرد اشتباه است که فکر می‌کنیم باید در آموزش‌های بیرون مهارت بیاموزند.

دانش آشتیانی تأکید کرد: نظام تعلیم و تربیت در تولید و اشتغال سهیم است چرا که می‌تواند در درازمدت سیستمی را طراحی کند که در تولید و اشتغال نقش ایفا کند.

توضیحات / دانلود گزارش کد : 770

اخبار سینما

اخبار سینمای داخل و خارج

250 فیلم برتر

250 فیلم برتر از نگاه سایت imdb

نقد و بررسی

نقد و بررسی بهترین فیلم های جهان