close
دانلود آهنگ جدید
نقدوبررسی مجموعه عکس های شهر نو(روسپی) کاوه گلستان

دنیای سینماوتئاتر/اخبار فرهنگی و هنری

http://www.arnikatheater.ir/

نقدوبررسی مجموعه عکس های شهر نو(روسپی) کاوه گلستان

شهرنو در اوج خود 135 هزارمترمربع مساحت و به دو قسمت اصلی و فرعی تقسیم می شد. قسمت اصلی شامل :خیابان های کمیل،استخر،قنات، توام بود که دارای 36 کوچه و در هرکوچه 30الی50 خانه وجود داشت. در هر خانه چندین خانواده توامان زندگی می کردند و گاهی در یک اتاق چند مرد و زن می زیستند،محله جمشید از نگاهی دیگر به دو بخش قلعه و نجیب خانه تقسیم می شد که درواقع قلعه محل کار و نجیب خانه محل زندگی عادی روسپی ها بوده است که درجه روسپی گری در آن بسیار کم بوده. ده ها تئاتر و تماشاخانه، کافه در خیابان جمشید داخل شهرنو و…

شهرنو در اوج خود 135 هزارمترمربع مساحت و به دو قسمت اصلی و فرعی تقسیم می شد. قسمت اصلی شامل :خیابان های کمیل،استخر،قنات، توام بود که دارای 36 کوچه و در هرکوچه 30الی50 خانه وجود داشت. در هر خانه چندین خانواده توامان زندگی می کردند و گاهی در یک اتاق چند مرد و زن می زیستند،محله جمشید از نگاهی دیگر به دو بخش قلعه و نجیب خانه تقسیم می شد که درواقع قلعه محل کار و نجیب خانه محل زندگی عادی روسپی ها بوده است که درجه روسپی گری در آن بسیار کم بوده. ده ها تئاتر و تماشاخانه، کافه در خیابان جمشید داخل شهرنو و…

جدید ترین مطالب سایت

Last posts
نقدوبررسی مجموعه عکس های شهر نو(روسپی) کاوه گلستان
خلاصه داستان :

شهرنو در اوج خود 135 هزارمترمربع مساحت و به دو قسمت اصلی و فرعی تقسیم می شد.

قسمت اصلی شامل :خیابان های کمیل،استخر،قنات، توام بود که دارای 36 کوچه و در هرکوچه 30الی50 خانه وجود داشت.

در هر خانه چندین خانواده توامان زندگی می کردند و گاهی در یک اتاق چند مرد و زن می زیستند،محله جمشید از نگاهی دیگر به دو بخش قلعه و نجیب خانه تقسیم می شد که درواقع قلعه محل کار و نجیب خانه محل زندگی عادی روسپی ها بوده است که درجه روسپی گری در آن بسیار کم بوده. ده ها تئاتر و تماشاخانه، کافه در خیابان جمشید داخل شهرنو و خیابان های سی متری احداث و دوسینما نیز نیز در حوال آن شروع به کار کردند. محله شهر نو مرکز تجمع تن فروشان، قاچاقچیان، معتادان بوده و در عین حال در اطراف آن ده ها کافه سینما و کاباره و تماشاخانه از جمله کاباره شکوفه وجود داشته است. در سال 46-47 هزار و پانصد زن در شهر نو زندگی می کرده اند، آنها باید هر هفته به درمانگاه سر می زدند و هر شش ماه نیز آزمایش خون می دادند.

کاوه گلستان عکاس مشهور و فعال ایرانی که در سال 1329 در آبادان به دنیا امد و در سال 1382 در کردستان عراق بر اثر انفجار زمین کشته شد.

کاوه گلستان با پشتکار بی نهایتی که داشته توانسته بر خلاف عکاسان دیگر به شهر نو رفته و با خانم های آنجا ارتباط برقرار کرده است و با شرایط زندگی آنها آشنا شده است و توانسته یک مجموعه خوب را جمع کند (زنان روسپی شهر نو کاوه گلستان)

که نه تنها در زمان خود بلکه هنوز هم آوازه ی شهر نو کاوه گلستان هست.

آن زنان روسپی از بین رفته اند .زنان، آن محله، آن شهر نابود گشته اما تمام تصاویر هستند با دیدن این تصاویر می توانیم به سختی زندگی آن شهر به شرایط زندگیشان به غم ها و به تنهایی هایشان پی برد که چرا تو این شرایط زندگی کرده اند ؟

همه ی ما مردم عادی به آن ها به عنوان یک زن بد کاره نگاه  میکنیم همه ی آن ها را یکی می کنیم به یک چشم نگاه می کنیم که گویی از اول اینطور بوده اند این سبک زندگی را دوست دارند اما کاوه گلستان به انجا رفت تا با آن ها صحبت کند و به مردم عادی زندگی و شرایط سخت و نا خواسته ی آن هارا نشان بدهد.

خیلی ها با دیدن عکس ها و شنیدن صحبت های آنان به اشتباه خود پی برده اند و همین مسئله کاوه گلستان را به هدف خود رساند.

به عکس ها نگاه می کنیم چه می بینیم ؟؟؟

یک زن_اتاق تنگ و تاریک_ پنکه_پوستری روی دیوار...

یک زنی تنها بر روی تخت نشسته، او زنی تنهاست

مات و مبهوت به دوربین نگاه می کنند ،ژستی به خود نگرفته اند آن ها خود خودشان هستند و این بهترین و ساده ترین المان است تا تنهایی و غم زنان روسپی را نشان بدهد.

اتاق تنگ و تاریک پنکه و پوستر روی دیوار

زندگی ساده زنان روسپی را نشان می دهد که آنها در شرایط سختی زندگی می کردند.

و همه ی این حرف ها و شرایط در 99% عکس های این مجموعه کاوه دیده می شود.

لباس هایی که زنان بر تن کرده اند به سادگی نشان میدهد که فصل، فصل گرماست و زندگی روسپی را در تابستان نشان داده است.

کار زنان روسپی را بایک نشانه ی کوچک نشان داده شده است و آن تخت است.

و کاوه گلستان به خوبی توانسته از نشانه ها به زبان ساده صحبت کند و در فریم های دیگر آمده است کمی واید تر کار کرده است، بخشی از آشپز خانه را نشان داده است ، بخشی از حیات خانه ...که این ها هم مثل من و تو زندگی می کنند .

اما تعداد این فریم ها خیلی کم است و بیشتر از فریم های ثابت اتاق، زن تنها، تخت، پوستر روی دیوار... به نظر بنده باید بیشتر از لنز واید استفاده می کردند.

سوژه ها در 90% فریم ها به دوربین نگاه می کنند در صورتی که خیلی از عکاسان بزرگ بر این معتقدند که سوژه نباید به دوربین نگاه کنند ( به نظر بنده در خیلی از مواقع این نکته اشتباه بوده است) یعنی قابل درک نبوده است اما حالا با دیدن این مجموعه کمی خوشحال به نظر میرسم. پی بردم که بله می شود در بعضی مواقع از سوژه ها درخواست کرد به دوربین نگاه کنند تا با بیننده ها ارتباط مستقیم بگیرند.همانطور که می دانیم عکس یک لحظه است که ثبت می شود و با یک لحظه سوژه و عکاس باید حرف را با نگاهشان بفهمانند برعکس فیلم و سریال که خیلی راحت بتوانند صحبت کنند حرف هایشان را بگویند.

گرچه وقتی کاوهتمام حقیقتها را آشکار کرد مردم نتوانسته بودند آنها را پذیرا باشند یا قبول کنند برایشان سخت بود اما واقعیت بود تا کجا مردم می خواستند چشم های خود را ببیند و تلخی های جامعه و دنیای خود را نادیده بگیرند؟

در قبل به این اشاره کرده بودم که مردم توانسته بودند با دیدن عکس ها آن هارا قبول کنند اما همه ی آنها نه کمی برایشان سخت بود.

بعد از انقلاب سال 1357 شهرنو برپا بود اما دیگر این شهر با اعتقادات مردم خیلی فاصله داشت دیگر نتوانسته بودند کوتاهی کنند به همین دلیل در یک روز از حدود ساعت پنج بعد از ظهر در اطراف (قلعه شهرنو) به تدریج مردم لجتماع کردند و مدت زیادی زیادی نگذشت که اجتماع افراد با تظاهرات توام شده ابتدا ماموران فرمانداری نظامی از مردم خواستند که پراکنده شوند و پس از مدتی اقدام به تیر اندازی هوایی کردند و با رفتن ماموران دوباره اجتماع کثیری از مردم در اطراف محله روسپیان تشکیل شد و با وسیله ای که از قبل تهیه شده بود خانه ها و مغازه ها ی داخل قلعه به آتش کشیده شد.

چند تن تاز شاهدان عینی  اظهار داشتند تعدادی از روسپیان در این وقایع مجروح و دوتا سه نفر کشته شده اند به این ترتیب روسپی خانه بزرگ شهر به آتش کشیده شد، ماموران آتش نشانی که پیرو اعلامیه قبلی خود ضمن اعلام همبستگی با مردم اعلام کرده بودند از خاموش کردن آتش هایی که مردم خود داری خواهند کرد در نتیجه اقدامی برای خاموش کردن این آتش ها صورت نگرفت.

و به این ترتیب شهر نو روسپی نابود شد اما مجموعه های کاوه گلستان هست و یاد اوره روزهای سخت زنان روسپی شهرنو.

شکیلا خالدی

توضیحات / دانلود گزارش کد : 379

اخبار سینما

اخبار سینمای داخل و خارج

250 فیلم برتر

250 فیلم برتر از نگاه سایت imdb

نقد و بررسی

نقد و بررسی بهترین فیلم های جهان